Interaktywna instalacja ma wyzwalać refleksję nad przyszłością morskich stworzeń i ludzi

| Ciekawostki
Fot. eSeL.at, Lorenz Seidler

"Echoes" to interaktywna instalacja autorstwa Mathiasa Gmachla. Powstała z ok. 4,5 t stali i mierzy ponad 17 m. Przedstawia podświetlonego walenia. Gdy widz za bardzo się do niego zbliży i przekroczy pewną granicę, światła rzeźby przygasają, a ścieżka dźwiękowa przycicha do momentu, aż człowiek odejdzie na "bezpieczną" odległość. Zabieg ten ma pokazać, co się dzieje, gdy ludzie zawłaszczają przestrzeń, której inni mieszkańcy Ziemi potrzebują, by przetrwać.

Oceany mają swoje własne środowisko dźwiękowe, które jest kluczowe do tego, by zwierzęta morskie mogły wykorzystywać dźwięk do komunikacji, orientacji i unikania zagrożeń. Ludzka działalność staje się coraz głośniejsza, co [...] prowadzi do zmian fizjologicznych i behawioralnych u morskiej fauny. W niektórych przypadkach kończy się to śmiercią - podkreślono w opisie projektu, udostępnionym przez Gmachla na Facebooku.

Fot. eSeL.at, Lorenz Seidler Fot. Studio Pagi

Wymyśliłem, by umieścić zagrożone zwierzęta w mieście i stworzyć ludziom przestrzeń do refleksji nad kwestią naszej przyszłości. Uważam, że to prosty sposób na przekazanie, czym jest wyginięcie: wszystko cichnie i zanika - tłumaczy artysta.

Od początku prac Gmachl wiedział, że chce wzorować powstającą strukturę na rocznym płetwalu błękitnym. To krytyczny, związany z usamodzielnieniem, czas w życiu tego zwierzęcia.

Projekt powstał we współpracy z Dzielnicą Muzeów (MuseumsQuartier) w Wiedniu i Lugano Arte e Cultura. Do 11 czerwca instalacja znajdowała się w stolicy Austrii, a od 25 czerwca do 12 października walenia można było podziwiać w Parco Ciani w Lugano. Obecnie "Echoes: A Voice From Uncharted Waters" stanowi ozdobę 12. edycji festiwalu Luminothérapie w Montrealu.

O innych projektach tego twórcy można poczytać na stronie Loop.pH.

 

Echoes: A Voice From Uncharted Waters interaktywna instalacja płetwal błękitny Mathias Gmachl