Indyjski lekarz chce zoperować 500-kg pacjentkę

| Zdrowie/uroda
boliston (Adrian Boliston), CC

Będąca ponoć najcięższą kobietą świata 36-letnia Egipcjanka Eman Ahmed Abd El Aty ma zostać przetransportowana wyczarterowanym samolotem do Mumbaju, gdzie przejdzie operację bariatryczną. Zabieg na ok. 500-kg pacjentce chce przeprowadzić dr Muffazal Lakdawala.

Początkowo indyjska ambasada w Kairze odrzuciła wniosek kobiety o wizę, bo ta nie mogła się zjawić osobiście. Sytuacja zmieniła się, gdy chirurg poprosił na Twitterze o pomoc indyjską minister spraw zagranicznych. Sushma Swaraj, która sama leży w szpitalu, czekając na przeszczep nerki, zareagowała błyskawicznie.

Rodzina 36-latki utrzymuje, że Eman od 25 lat nie opuszcza domu. Jeśli twierdzenia o jej masie się potwierdzą, zdeklasuje ona wpisaną w 2010 r. do Księgi rekordów Guinnessa Amerykankę Pauline Potter, która z wagą 291,6 kg została wtedy oficjalnie uznana za najcięższą żyjącą kobietę.

Na postawie raportów medycznych i zdjęć pacjentki Lakdawala szacuje, że waży ona co najmniej 450 kg.

Ponoć po urodzeniu Egipcjanka ważyła 5 kg. Krewni mówią, że gdy miała 11 lat, tak bardzo przytyła. że nie mogła stać i musiała pełzać. Później przeszła udar, który przykuł ją do łóżka. Opiekują się nią matka i siostra.

Jak ujawnia Lakdawala, siostra pacjentki skontaktowała się z nim w październiku. Od tej pory zbiera on fundusze na przetransportowanie chorej do Indii. Lekarz spodziewa się, że po załatwieniu wszystkich formalności Abd El Aty dotrze do Mumbaju w przyszłym tygodniu. Po operacji Egipcjanka będzie musiała zostać w Indiach przez 2-3 miesiące. Nim jej waga spadnie poniżej 100 kg, miną 2-3 lata.

Eman Ahmed Abd El Aty najcięższa kobieta operacja bariatryczna Indie Mumbaj Muffazal Lakdawala