Nietknięty etruski grobowiec

| Humanistyka

Pracujący w polu rolnik z okolic Citta della Pieve - miasteczka położonego w odległości około 45 kilometrów na południowy-zachód od Perugii - odkrył nietknięty etruski grobowiec. Wewnątrz znajdują się sarkofagi, urny przedmioty złożone wraz ze zmarłym oraz tajemnicza marmurowa głowa. Fakt, że grobowiec nie został splądrowany może uczynić go jednym z najważniejszych znalezisk archeologicznych ostatnich lat.

To całkowita niespodzianka. Obszar ten jest oddalony od miejsc odwiedzanych przez rabusiów grobów, więc ten pochówek pozostał nietknięty, mówi Clarita Natalini z nadzoru archeologicznego Umbrii.

Etruskowie to jeden z najbardziej tajemniczych ludów starożytności. Używali nieindoeuropejskiego języka, stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację i z czasem roztopili się w rzymskim żywiole. Większość informacji, jakie o nich mamy, pochodzi z ich cmentarzy. Niestety, zwykle znajdowane są splądrowane groby, dlatego też najnowsze odkrycie jest tak ważne.

Po wejściu do korytarza archeolodzy stanęli przed zapieczętowanymi podwójnymi kamiennymi drzwiami. Po ich otwarciu znaleźli się w liczącej 1,5 metra kwadratowego komorze grobowej. Znajdują się w niej dwa sarkofagi, cztery urny i różne przedmioty. Na jednym z sarkofagów odkryto długą inskrypcję. Dotychczas udało się odczytać słowo "Laris". To popularne etruskie imię męskie. Wewnątrz znaleziono szkielet mężczyzny. Na drugim z sarkofagów, pokryty malowanym gipsem, również zauważono inskrypcję. Niestety, gips odpadł już w starożytności i odtworzenie napisu z tysięcy kawałków nie będzie łatwym zadaniem. Drugi sarkofag wciąż jest zapieczętowany, naukowcy jeszcze go nie otworzyli.

W grobowcu znaleziono też marmurową głowę, odłamaną na wysokości szyi. To piękna twarz młodego mężczyzny. Nie znamy jeszcze jej znaczenia. Być może to część rzeźby, którą uhonorowano jednego ze zmarłych - mówi Natalini.

Ważnym znaleziskiem są też cztery urny. Trzy z nich, alabastrowe, ozdobiono pięknymi rzeźbieniami. Użycie alabastru, sposób pochówku oraz inskrypcje sugerują, że mamy do czynienia z miejscem pochowania członków arystokratycznej rodziny z pobliskiego etruskiego Chiusi.

Specjaliści oceniają, że grobowiec pochodzi z końca IV wieku przed naszą erą.

Etruskowie grobowiec