Dziewiczy lot F-35

| Ciekawostki

Najnowszy amerykański myśliwiec F-35 Lightning II odbył swój dziewiczy lot. F-35 to produkcyjna nazwa projektu znanego jako X-35 JSF (Joint Strike Fighter).

Firma Lockheed Martin przez lata pracowała nad nowym myśliwcem dla amerykańskiej armii. Wysiłek najwyraźniej nie poszedł na marne. Lightning II zachowuje się cudownie – powiedział pilot-oblatywacz Jon Beesley.

Pierwszy lot miał trwać godzinę, jednak został zakończony po 38 minutach. Podczas lotu wystąpiła niewielka awaria, zrezygnowano więc z testu szybkości.

Stworzenie F-35 kosztowało dotychczas niemal 280 miliardów dolarów. Powstały trzy różne wersje samolotu, które będą sprzedawane w cenie od 45 (F-35A) do 60 milionów dolarów (F-35C).

Model F-35A jest najmniejszy i najlżejszy ze wszystkich. Jego start i lądowanie odbywa się w sposób tradycyjny, a zadaniem samolotu jest zastąpienie maszyn F-16 oraz A-10. Do służby w siłach lotniczych USA ma wejść w 2011 roku.

Samolot F-35B to maszyna krótkiego startu i pionowego lądowania. Powstała z myślą o służbie w Korpusie Marines i zastąpi tam maszynę AV-8 Harrier.

Ostatni z modeli, F-35C, przystosowany został do współpracy z lotniskowcami. Zastąpi wykorzystywane przez Marynarkę Wojenną samoloty F/A-18 Hornet.

Samoloty oznaczone literami B i C rozpoczną służbę w 2012 roku.

W tej chwili w projekcie F-35 biorą udział, obok USA, Australia, Wielka Brytania, Kanada, Dania, Włochy, Holandia, Norwegia i Turcja. Najnowszymi maszynami zainteresowane są również Izrael i Singapur.

F-35 to jednomiejscowy jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy. Może być wykorzystany zarówno jako maszyna bliskiego wsparcia, samolot do bombardowania celów naziemnych, jak i typowy myśliwiec.

Do roku 2027 USA będzie wykorzystywało 2400 tego typu samolotów.

F-35 Lightning II X-35 JSF Joint Strike Fighter F-35A F-35B F-35C