Zidentyfikowano nową chorobę u kotów

| Nauki przyrodnicze
Tjflex2

W Journal of Felina Medicine and Surgery opisano nowy typ padaczki zidentyfikowany u kotów. Drgawki wywoływane są przez niektóre dźwięki często spotykane w domach.

Dźwięk zgniatanej folii aluminiowej, uderzanie o siebie szklanek czy talerzy są dla nas codziennym domowym szumem. Okazuje się jednak, że u starszych kotów mogą wywoływać one drgawki. Nowo zidentyfikowaną chorobę nazwano FARS (feline audiogenic reflex seizures).

Chorobę odkryto, gdy kilku właścicieli kotów zwróciło się o pomoc do organizacji International Cat Care, a ta z kolei poszukała pomocy weterynarzy.

Podczas przeprowadzonych eksperymentów przypadki FARS zdarzały się w grupie kotów, których średnia wieku wynosiła 15 lat. Zwierzęta słyszą dźwięki o wyższej częstotliwości niż ludzie i to one mogą wywoływać napady. Jednak z drugiej strony specjaliści zauważyli, że połowa z 96 badanych kotów była albo głucha, albo miała problemy ze słuchem. Tak przynajmniej twierdzili ich właściciele. To może oznaczać, że nauka nie wie czegoś istotnego o słuchu kotów.

Drgawki przydarzały się u różnych ras, ale wydaje się, że najbardziej narażony jest kot birmański. Lek o nazwie levetiracetam pomagał przynajmniej niektórym kotom.

FARS drgawki koty dźwięki feline audiogenic reflex seizures