Zahamowanie białka stresu z mięśni zapobiega cukrzycy

| Zdrowie/uroda
Shuttestock/DedMityay

Okazuje się, że FKBP51 - białko stresowe występujące w mięśniach - sprzyja rozwojowi cukrzycy.

Od jakiegoś czasu naukowcy wiedzą, że FKBP51 ma związek z depresją i zaburzeniami lękowymi. Bierze bowiem udział w regulacji układu stresowego - kiedy układ ten nie działa prawidłowo, mogą się rozwijać zaburzenia psychiczne. Teraz zespół z Instytutu Psychiatrii Maxa Plancka odkrył, że FKBP51 stanowi molekularny łącznik między systemem regulacji stresu i procesami metabolicznymi w organizmie.

Jak wyjaśnia Mathias Schmidt, bogata w tłuszcze niezdrowa dieta oznacza dla organizmu stres. Kiedy w mięśniach powstaje coraz więcej FKBP51, dochodzi do zmniejszenia wchłaniania glukozy. Wskutek tego mogą się zaś rozwinąć cukrzyca i otyłość.

Kiedy zablokuje się FKBP51, cukrzyca się nie rozwinie, nawet jeśli liczba kalorii jest za duża albo organizm jest ciągle stresowany. Niższy poziom FKBP51 w tkance mięśniowej ogranicza nietolerancję glukozy (podtrzymany zostaje normalny metabolizm).

FKBP51 można farmakologicznie zablokować za pomocą antagonistów. Takie związki zostały już opracowane przez Felixa Hauscha (obecnie Uniwersytet w Darmstadt). Będą one nadal rozwijane i ostatecznie poddawane testom klinicznym.

FKBP51 białko stresowe mięśnie nietolerancja glukozy cukrzyca otyłość Mathias Schmidt