Tylne drzwi w układzie scalonym

| Bezpieczenstwo IT
practicalowl, CC

Sergei Skorobogatov z University of Cambridge i Chritopher Woods z Quo Vadis Labs informują o odkryciu układu scalonego zawierającego tylne drzwi. To prawdopodobnie pierwszy przypadek tego typu.

Szczególnie niepokojący jest fakt, że to kość typu FPGA (field programmable gate array). Takie programowalne układy mają niezwykle szerokie zastosowania. Używa się ich w telekomunikacji, medycynie, wojsku, przemysłowych systemach kontroli. Jeśli np. kość taką kupi firma z rynków finansowych, może ją skonfigurować tak, by jak najszybciej przetwarzała transakcje, a przedsiębiorstwo działające na rynku lotniczym - by układ wspomagał kontrolę lotu. Ktoś, kto uzyskałby nieautoryzowany dostęp do takiej kości miałby wgląd w olbrzymią ilość informacji oraz możliwość rekonfiguracji układu tak, by błędnie działał.

Obecnie nie wiadomo, skąd i dlaczego w układzie wzięły się tylne drzwi. Nie wiadomo, czy znalazły się tam przez pomyłkę projektanta, a jeśli zostały wprowadzone celowo, to przez kogo.

Odkrycie układu zawierającego tylne drzwi jest niepokojące również z tego względu, że, w przeciwieństwie do tylnych drzwi w oprogramowaniu, kości nie można w żaden sposób poprawić czy naprawić. Jedynym sposobem ochrony przed atakiem jest jej wymiana.

Zawierająca tylne drzwi kość została wyprodukowana w chińskiej fabryce amerykańskiej firmy Actel, której właścicielem jest od niedawna amerykańskie przedsiębiorstwo Microsemi.

FPGA tylne drzwi