Urzędy przeciwko "patentowym" zakazom sprzedaży
Amerykańskie Federalna Komisja Handlu oraz Departament Sprawiedliwości wydały wspólne oświadczenie dotyczące sposobu rozstrzygania sporów patentowych. Zdaniem obu urzędów właściciele patentów opisujących podstawowe technologie, takie które umożliwiają kompatybilność pomiędzy różnym sprzętem, tylko w wyjątkowych przypadkach powinni uzyskiwać zakaz sprzedaży urządzeń naruszających ich prawa patentowe. FTC i DoJ uważają, że w większości tego typu sporów patentowych powinny być nakładane kary finansowe, a nie zakazy sprzedaży.
Procesy o podstawowe patenty stały się na całym świecie jednymi z najważniejszych tego typu sporów od kiedy w 2010 roku Apple rozpoczął ofensywę prawną przeciwko Androidowi. W takie procesy zaangażowanych jest coraz więcej potężnych firm decydujących o współczenym rynku IT. Biorą w nich udział m.in. wspomiane już Apple, Samsung, HTC, Microsoft czy Motorola.
W związku z takim właśnie rozwojem sytuacji FTC i DoJ wydały swoje oświadczenie, w którym zwracają się też do amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego (USITC). USITC może stwierdzić, po wzięciu pod uwagę interesu społecznego, że wydawanie zakazów sprzedaży jest niewłaściwe - czytamy w oświadczeniu.
Powyższe oświadczenie to jedynie stanowisko administracji, które sądy mogą brać pod uwagę. Nie jest ono jednak dla nich wiążące.
Komentarze (0)