Banki złamały prawo przy debiucie Facebooka?

| Ciekawostki
Facebook

FINRA, prywatna amerykańska organizacja nadzorująca pracę firm brokerskich i rynków akcji, podejrzewa, że banki Morgan Stanley, JP Morgan i Goldman Sachs złamały przepisy dotyczące rynku papierów wartościowych. Podobne wrażenie ma również oficjalny regulator - Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jej przewodnicząca, Mary Schapiro, po wyjściu z posiedzenia senackiego komitetu ds. banków, powiedziała dziennikarzom: Myślę, że mamy wiele powodów, by ufać naszym rynkom i sposobowi, w jaki działają, są jednak pewne sprawy odnośnie Facebooka, którym musimy się przyjrzeć.

FINRA podejrzewa, że wymienione na wstępie banki, które przygotowywały pierwotna ofertę publiczną (IPO) serwisu, dzieliły się negatywnymi informacjami dotyczącymi Facebooka tylko z dużymi inwestorami instytucjonalnymi, nie przekazując ich mniejszym. Najwięksi klienci mieli dowiedzieć się od banków o obniżonych prognozach dotyczących przychodów portalu. Mniejsi nie mieli o zmianie pojęcia.

To nie pierwsze problemy związane z debiutem Facebooka. SEC prowadzi już śledztwo w sprawie awarii systemu komputerowego giełdy podczas sprzedaży akcji serwisu społecznościowego. Jakby tego tyło mało, jeden z inwestorów w związku z awarią oskarżył Nasdaq o zaniedbania, przez które niektórzy handlujący akcjami stracili pieniądze.

Obecnie akcje Facebooka są sprzedawane po 31,93 USD. Przy debiucie były oferowane za 38 dolarów. Dzisiaj po raz pierwszy ich cena na otwarciu giełdy była wyższa, niż przy zamknięciu z poprzedniego dnia.

Facebook Goldman Sachs JP Morgan Morgan Stanley prawo SEC FINRA