Mikroskop origami

| Ciekawostki
Foldscope Team

Zespół Manu Prakasha z Uniwersytetu Stanforda stworzył Foldscope: mikroskop optyczny, który drukuje się i składa z papieru jak origami.

Z witryny projektu dowiadujemy się, że zakończyły się zapisy do pierwszej rundy testów beta. Naukowcy wybiorą 10 tys. osób, które poddadzą mikroskop próbie ogniowej i pomogą w stworzeniu opensource'owego podręcznika.

Wyprodukowanie Foldscope'u to wydatek nieprzekraczający dolara, a zapewnia on nawet ponad 2000-krotne powiększenie oraz 800-nm rozdzielczość.

Mikroskop waży 8,8 g, nie wymaga zasilania zewnętrznego i choć mierzy zaledwie 70x20x2 mm, jest tak wytrzymały, że można go bez większego uszczerbku upuścić z 3-kondygnacyjnego budynku (niestraszne mu również nadepnięcie).

By nadać odpowiednią sztywność, papier Foldscope'u pokrywa się warstwą laminatu. Ponieważ celem jest spopularyzowanie nauki i maksymalne uproszczenie aparatury, jeden wydruk zapewnia tylko jedno zastosowanie; dany Foldscope jest np. albo mikroskopem polaryzacyjnym, albo fluorescencyjnym (nigdy nie jest nimi oboma naraz). Każda wersja ma stałą rozdzielczość i powiększenie (zoptymalizowano je pod kątem zastosowania).

Foldscope mikroskop origami składanie Uniwersytet Stanforda Manu Prakash