Fujifilm opracowuje nową technikę zapisu danych
Fujifilm Corp. opracowało technologię zapisu danych na nośnikach optycznych, która wykorzystuje zjawisko jednoczesnej absorpcji dwóch fotonów przez molekułę. Polega ono na absorpcji dwóch fotonów o identycznej lub różnych częstotliwościach. Ich absorpcja prowadzi do wejścia molekuły na wyższy poziom energetyczny. Różnica pomiędzy niższym a wyższym stanem molekuły jest równa sumie energii obu fotonów. Pobudzanie molekuł fotonami oznacza, że zapis danych może być możliwy w całym materiale tworzącym nośnik, a nie tylko w warstwach blisko jego powierzchni.
Fujifilm połączyło opisywane powyżej zjawisko z techniką "Heat-mode Recording", w której zapisu dokonuje się dzięki ogrzaniu wybranego fragmentu nośnika za pomocą wiązki lasera o wysokiej gęstości energetycznej.
W swoim prototypie Fujitsu wykorzystało laser emitujący światło o długości 405 nanometrów z częstotliwością 76 MHz. Każdy z impulsów trwał 2 pikosekundy. Na pojedynczej warstwie udało się zapisać 25 gigabajtów danych.
Zmieniając ustawienia lasera oraz właściwości warstwy można nawet 3-krotnie zwiększyć ilość zapisanej informacji. Fujifilm twierdzi, że do roku 2015 dostarczy na rynek nośniki optyczne o pojemności 1 terabajta. Na tym jednak możliwości nowej technologii się nie kończą.Teoretycznie na jednym dysku można będzie przechowywać do 15 terabajtów danych. Fujifilm podkresla, że produkcja takich nośników jest tańsza i mniej czasochłonna niż produkcja współczesnych płyt Blu-ray.
Komentarze (1)
pogo, 14 listopada 2012, 12:26
jak dla mnie pozostaje jeszcze kilka niewyjaśnionych pytań:
1. szybkość zapisu/odczytu
2. cena urządzeń do zapisu/odczytu
3. trwałość danych