Funai prezentuje DynamicECD

| Technologia

Firma Funai zaprezentowała nowy, dający płynny i czysty obraz panel refleksyjny (określany jako DynamicECD). Wyświetlacz charakteryzuje się dużą szybkością skanowania, wysokim kontrastem oraz niskimi kosztami produkcji i eksploatacji. Dodatkową zaletą jest fakt, iż  długotrwałe korzystanie z nowego typu wyświetlacza nie powoduje bólu oczu, na który często uskarżają się użytkownicy tradycyjnych LCD.

Nowy panel może wyświetlić obraz w formacie A6 w czasie mniejszym niż 0,1 ms. Jego refleksyjność tła białego jest około 80% większa niż w przypadku tradycyjnych wyświetlaczy, a kontrast jest podobny jak w przypadku druku na papierze. Do opracowania panela DynamicECD zastosowano leukobarwniki, czyli bezbarwne materiały z wolnymi elektronami. Wykorzystano tu zjawisko polegające na tym, iż w wyniku kontaktu z materiałem zdolnym do zaabsorbowania elektronu pojawia się kolor.

Nowy panel nie potrzebuje podświetlenia, dzięki czemu korzysta z zaledwie 1% mocy pobieranej przez tradycyjne LCD. Projektanci Funai wybrali powszechnie dostępne materiały aby uprościć procesy produkcyjne oraz stworzyć technologię tańszą i bardziej energooszczędną. Będzie ona wdrażana wielofunkcyjnych modelach wyświetlaczy urządzeń przenośnych, takich jak telefony komórkowe, kamery cyfrowe, bezprzewodowe kontrolery, translatory itp. Pierwsze modele powinny ujrzeć światło dzienne pod koniec przyszłego roku.

Funai DynamicECD wyświetlacz