Gaia gotowa do rozpoczęcia pracy

| Astronomia/fizyka
Europejska Agencja Kosmiczna

W grudniu ubiegłego roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeliła na orbitę obserwatorium Gaia, wyposażone w aparat o rozdzielczości 940 megapikseli. To najpotężniejsze urządzenie tego typu znajdujące się w przestrzeni kosmicznej, znalazło się na odpowiedniej orbicie i jest gotowe do rozpoczęcia obserwacji. Naukowcy mają nadzieję, że podczas trwającej pięć lat misji Gaia skataloguje niemal miliard gwiazd.

Zadaniem Gai jest katalogowanie gwiazd znajdujących się w Drodze Mlecznej. Obserwatorium weźmie na celownik miliard najjaśniejszych obiektów i określi ich położenie w przestrzeni oraz prędkość. Zmierzy też temperaturę, masę i skład chemiczny każdej z gwiazd.

Gaia wyposażona jest w dwa teleskopy. Co 63 dni każdy z nich przeskanuje cały nieboskłon. Teleskopy zauważą obiekty, których jasność będzie 400 000 razy mniejsza od jasności najsłabiej świecących gwiazd możliwych do zaobserwowania gołym okiem.

ESA już wcześniej dokonała masowego katalogowania gwiazd. W latach 90. ubiegłego wieku w ramach misji Hipparcos wyznaczono odległość do 2,5 miliona gwiazd. Urządzenia Gai pozwalają na zauważenie obiektów 1000-krotnie mniej jasnych niż te, które oglądał Hipparcos.

Gaia znajduje się obecnie w odległości około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Jest odwrócona tyłem do Słońca i do naszej planety, dzięki czemu może obserwować m.in. asteroidy o orbitach przebiegających pomiędzy Ziemią a Słońcem. Asteroidy takie mogą potencjalnie uderzyć w Ziemię, a są bardzo trudne do obserwacji z powierzchni planety.

Gaia obserwatorium gwiazdy Europejska Agencja Kosmiczna