Rekord w układaniu kostki Rubika
Dwóch naukowców z Northeastern University udowodniło, że aby ułożyć słynną kostkę Rubika, wystarczy wykonać tylko 26 ruchów. Stwierdzenie to dotyczy jakiegokolwiek ustawienia kolorowych pól. To nowy rekord, poprzedni najlepszy wynik to 27 ruchów.
Niektórym zadanie wydaje się banalne, jednak nic bardziej mylnego. Profesor Gene Cooperman podkreśla, że kostka Rubika to pole testowe dla problemów z zakresu wyszukiwania i enumeracji. [...] Są to kwestie zajmujące badaczy parających się wieloma różnymi dziedzinami nauki: od sztucznej inteligencji poczynając, na operacjach kończąc. Kostka Rubika pozwala wypróbować opracowaną metodę na pojedynczym dobrze znanym problemie.
Cooperman i jego student Dan Kunkle zrobili dwie ważne rzeczy, które umożliwiły im ustanowienie rekordu: 1) użyli 7 terabajtów pamięci wirtualnej (dzięki temu mogli w niej przechowywać duże tabele z danymi) oraz 2) opracowali nową, dużo szybszą, metodę wyliczania ruchów i grup ruchów (posłużyli się teorią grup).
Zebrali wszystkie możliwe konfiguracje kostki (tworząc "rodzinę" warstw, ang. family of cosets). Następnie przyglądali się, jaki skutek będzie miało zastosowanie jednego z możliwych ruchów do wszystkich ułożeń jednocześnie. W ciągu sekundy komputer rozpatrywał 100 mln ruchów.
Dokładnie dziesięć lat temu, bo w maju 1997 roku, profesor Richard Korf z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles ogłosił światu, że odkrył optymalną metodę układania kostki Rubika. Ponieważ w jego badaniach mediana (wartość środkowa) wynosiła 18, uważał, że z każdej konfiguracji kostki Rubika można wybrnąć w nie więcej niż 20 ruchach. Nie potrafił jednak tego dowieść w praktyce i do dziś rekord wynosił 27.
Kunkle wyjaśnił, że Korf napisał program, który długo pracował nad jak najlepszym rozwiązaniem 1 określonej konfiguracji. Natomiast program jego zespołu przeprowadza rozbudowane operacje przedobliczeniowe, a następnie błyskawicznie, w ciągu ok. 1 sekundy, znajduje rozwiązanie dla każdego układu kostki (rozwiązanie obejmuje 26 ruchów lub mniej).
Komentarze (0)