Śmiertelna cena obżarstwa
Georg Friedrich Händel cierpiał na zaburzenia odżywiania (notorycznie się przejadał), miał też problemy z alkoholem. Skutkiem tego było, wg Davida Huntera z University of Texas, zatrucie ołowiem. To dlatego, zanim umarł w wieku 74 lat, kompozytor przez dwie dekady podupadał na zdrowiu: stracił wzrok, niewyraźnie mówił oraz borykał się z dną moczanową i atakami paraliżu.
Choć niewiele wiemy o życiu prywatnym muzyka, można wyciągnąć pewne wnioski z relacji współczesnych oraz wyglądu osoby uwiecznionej na portretach. Zdobyte w ten sposób dowody potwierdzają teorię zatrucia ołowiem w 1737 roku, kiedy to Händel czasowo stracił władzę w prawej ręce, co przedtem przypisywano udarowi. Szukając ratunku, Niemiec udał się do Akwizgranu, gdzie zażywał kąpieli w ciepłych źródłach siarkowych.
Kiedy okazało się, że właśnie dzięki nim cudownie ozdrowiał, dr Hunter stał się podejrzliwy. Ponad dwa wieki temu takimi metodami leczono bowiem zatrucia ołowiem. Potem, niestety, ataki się powtarzały, aż 13 kwietnia 1759 r. kompozytor oznajmił, że nie zamierza więcej przyjmować gości. Umarł rankiem następnego dnia.
W czasach Händla tylko garstka lekarzy miała świadomość niebezpieczeństw związanych z zatruciem ołowiem. Uważano jednak, że narażeni są przedstawiciele fachów mających z nim bezpośrednią styczność: wytwórcy cydru (których prasy były często pokryte Pb) czy dekarze. Nikt nie pomyślał, że pierwiastek znajduje się również w winie, piwie, cydrze, dżinie, wodzie oraz pokarmach. A muzyk przez długi czas od nich nie stronił... Jego utwory były bez wątpienia majstersztykiem, lecz mało kto potrafił zaakceptować żarłoczność i opilstwo Georga Friedricha.
Händel miał obsesję na punkcie jedzenia. Możliwe, że zwyczaje dotyczące odżywiania zmieniły nawet rodzaj komponowanej muzyki. Po 1737 r. artysta porzucił operę i zwrócił się ku oratoriom. Utwory miały też inny nastrój: stały się bardziej ponure i medytacyjne.
Komentarze (3)
figo, 20 kwietnia 2009, 17:24
Według Światowej Organizacji Zdrowia całej populacji wynosi obecnie około 75 lat, w tym: mężczyźni 71 lat, kobiety 79 lat. W XVIII wieku było chyba gorzej. A z tego wynika, że Georg Friedrich Händel mimo obżarstwa osiągnął całkiem słuszny wiek.
ФvХ, 11 maja 2009, 02:11
Człowiek niepodkarmiony jest bardziej aktywny i mniejsze jest stężenie cukru we krwi oraz senność! Wyostrzone zmysły.
Kluczem do zdrowia jest zawsze racjonalna aktywnośc fizyczna i zbalansowana dieta: warzywa/owoce/tłuszcze najwyższej klasy + minerały i witaminki.
Qwax, 18 kwietnia 2010, 17:31
Zgadzam się w zupełności - dieta powinna być dobrze zbilansowana, raz na 5 dni warzywa, 6 razy w tygodniu mięsko (przynajmniej trzy razy w gęstym tłustym sosiku), raz dziennie owocki, orzeszki, pesteczki do woli, alkohol - fuj, kawa - fuj, herbata - zielona, Coca/Pepsi-Cola - do czyszczenia kibli