Globalfoundries kupi fabryki IBM-a?
Firma Globalfoundries powstała zaledwie przed rokiem, a już jest trzecim co do wielkości światowym producentem półprzewodników na zamówienie. Koncern może jeszcze bardziej zwiększyć swój stan posiadania, gdyż, jak uważa jeden z analityków, niewykluczone, że kupi fabryki IBM-a.
Boris Petrov, główny analityk firmy Petrov Group i były dyrektor ds. strategii marketingowej Chartered Semiconductor uważa, że IBM może zawrzeć z Globalfoundries umowę, na podstawie której sprzeda jej swoje fabryki. Oba przedsiębiorstwa już teraz współpracują, a pozbycie się fabryk przyniosłoby IBM-owi spore korzyści. Z jednej bowiem strony IBM mógłby w ten sposób znacząco obniżyć koszty, a z drugiej miałby zapewnione wszelkie korzyści wynikające z posiadania zasobów potrzebnych do produkcji własnych układów scalonych. Pozbycie się fabryk jest również o tyle sensowne, że główny obszar zainteresowania IBM-a to systemy i usługi inżynieryjne, a nie produkcja układów scalonych. Z kolei Globalfoundries zyskałoby dodatkowe moce produkcyjne wraz z doświadczonymi pracownikami oraz mogłoby przejąć dotychczasowych klientów IBM-a. Dodatkową korzyścią byłaby ścisła współpraca z IBM-em podczas prowadzonych przez Błękitnego Giganta niezwykle zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych.
Dzięki przejęciu fabryk i ścisłej współpracy z IBM-em Globalfoundries mogłoby szybko stać się największym i najbardziej nowoczesnym producentem na zlecenie układów scalonych.
Komentarze (4)
Gość Whinkerton, 10 maja 2010, 20:26
Czysty biznes, btw.
mógłbyś podać jakieś informacje ?Jurgi, 10 maja 2010, 21:11
O ile kojarzę, to inżynierowie IBM byli zwykle w czołówce ekip tworzących nowe technologie pomniejszania rozmiaru układów. Przejęcie tych technologii byłoby Globalfoundries bardzo na rękę, bo AMD technologicznie zawsze był krok za Intelem. Nie ukrywam, że kibicuję AMD, z czysto prozaicznego powodu: to w tej chwili jedyna realna siła łamiąca nieco monopol Intela i obniżająca ceny.
Mariusz Błoński, 10 maja 2010, 21:22
http://kopalniawiedzy.pl/IBM-SoC-silicon-on-chip-PowerPC-476FP-8497.html
http://kopalniawiedzy.pl/TSV-through-silicon-vias-IBM-Intel-Rambus-Loki-Sun-Microsystems-procesor-pamiec-uklad-scalony-2326.html
http://kopalniawiedzy.pl/IBM-ogniwo-sloneczne-Tokyo-Ohka-Kogyo-CIGS-5072.html
http://kopalniawiedzy.pl/IBM-STT-RAM-MRAM-pamieci-zmiennofazowe-TDK-Intel-3199.html
http://kopalniawiedzy.pl/IBM-inwestycja-krzemowa-nanofotonika-5257.html
http://kopalniawiedzy.pl/mikrorezonator-pierscieniowy-Intel-IBM-uklad-optyczny-lacza-optyczne-foton-laser-1434.html
Z tego, co mi się wydaje, to IBM jest jedyną, obok Intela, firmą, która prowadzi tak szeroko zakrojone i tak zaawansowane badania.
krzabr, 12 maja 2010, 12:04
W dodatku zdobędą też część rynku PowerPC