Prezes Google'a stracił stanowisko w Apple'u

| Technologia
Google

Google i Apple pośrednio przyznały, że coraz mocniej ze sobą konkurują. Z rady nadzorczej Apple'a odszedł właśnie Eric Schmidt - prezes Google'a. W maju bieżącego roku Federalna Komisja Handlu rozpoczęła śledztwo przeciwko obu firmom, gdyż podejrzewała, że bliskie związki obu przedsiębiorstw naruszają przepisy antymonopolowe.

Amerykańskie prawo zabrania zasiadania tym samym osobom w radach nadzorczych konkurujących firm. Bardzo rzadko zdarza się, by urzędy wszczynały w tej sprawie śledztwo, gdyż sami menedżerowie bardzo pilnują, by w takich wypadkach trzymać się litery prawa.

Schmidt zasiadał w radzie nadzorczej Apple'a od trzech lat.

Niestety, jako że Google wchodzi na rynki stanowiące podstawowy obszar działalności Apple'a - najpierw pokazał system Android, a teraz Chrome OS - efektywność Erica jako członka rady nadzorczej byłaby coraz mniejsza, gdyż musiałby rezygnować z udziału w coraz większej liczbie posiedzeń z powodu potencjalnego konfliktu interesów. Dlatego też zdecydowaliśmy, że to odpowiedni czas by Eric zrezygnował ze stanowiska w radzie nadzorczej - powiedział Steve Jobs.

Google konkuruje z Apple'em na rynku systemów operacyjnych i przeglądarek.

Po rezygnacji Schmidta Federalna Komisja Handlu oświadczyła, że kontynuuje śledztwo, w celu wyjaśnienia pozostałych wątpliwości. Może tu chodzić m.in. o fakt, że szef firmy Genentech, Artur Levison, zasiada w radach nadzorczych Google'a i Apple'a. Ponadto, jak zauważa Jo-Ellen Pozner, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, kontynuacja śledztwa to znak nowych czasów, które nastały w Waszyngtonie po objęciu prezydentury przez Baracka Obamę. Nowa administracja zwraca większą uwagę na wszelkie przypadki, mogące świadczyć o naruszaniu przepisów antymonopolowych.

Eksperci zauważają, że rezygnacja Schmidta pozwoli Google'owi na bardziej otwarte konkurowanie z Apple'em. Przez długi czas można było sądzić, że Schmidt zasiada w radzie Apple'a, bo obie firmy uwazają Microsoft za swojego głównego przeciwnika. W miarę jednak jak coraz więcej aplikacji używanych jest w trybie on-line to właśnie Google wyrasta na firmę, której najbardziej należy się obawiać. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której tradycyjny model oprogramowania zmienia się z modelu bazującego na komputerze w taki bazujący w Sieci. A tutaj Google chce być głównym graczem - zauważa Erick Schonfeld z serwisu Tech Crunch. To nie jest Google przeciwko Apple'owi. To Google przeciwko staremu modelowi, co oznacza, że Apple ma więcej wspólnego z Microsoftem - dodaje.

Analitycy zwracają też uwagę, że Schmidt odszedł w szczególnym momencie. Otóż niedawno Apple nie dopuściło aplikacji Google Voice do sklepu iPhone Apps, a Federalna Komisja Komunikacji ogłosiła, że rozpocznie śledztwo w tej sprawie. Niedługo po tym oświadczeniu Schmidt zrezygnował.

Google Apple Eric Schmidt