Google News nie dla hiszpańskich mediów
Google ogłosiło, że z serwisu Google News znikną materiały z hiszpańskiej mediów. Decyzja taka zapadła w związku z wprowadzeniem w Hiszpanii przepisów nakazującymi wnoszenie opłat za umieszczanie odnośników do wiadomości z innych witryn, nawet jeśli witryny te zgadzają się na bezpłatne linkowanie do ich treści. Hiszpańskie serwisy zostaną usunięte z Google News 16 grudnia, na kilka tygodni przed wejściem nowych przepisów w życie.
Decyzja Google'a oznacza, że np. odbiorcom z Ameryki Łacińskiej, gdzie hiszpańskie media chciały zwiększyć swoją obecność, trudniej będzie dotrzeć do informacji z witryn publikujących w Hiszpanii. Co więcej, z Google News znikną też np. anglojęzyczne witryny hiszpańskich mediów.
Znalezienie informacji nie będzie jednak trudne. Nowe przepisy dotyczą bowiem tylko agregatorów treści, a nie osób indywidualnych korzystających z wyszukiwarek, zatem w samej wyszukiwarce treści będą obecne. Nie będą jedynie agregowane w Google News.
Jednak zaletą Google News jest podawanie na talerzu gotowych, posortowanych treści. Taki sposób zapoznawania się z bieżącymi informacjami jest znacznie łatwiejszy niż ich samodzielne wyszukiwanie.
W tej chwili trudno stwierdzić, jaki wpływ na hiszpańskie media będzie miała decyzja Google'a. Wiadomo, że każdego miesiąca Google News notuje miliard kliknięć. Nie wiemy, jaki odsetek to kliknięcia na media hiszpańskie.
Przedstawiciele stowarzyszenia AEDE, skupiającego wielkich wydawców, którzy lobbowali za przyjęciem wspomnianego prawa, mówią, że na razie nie można ocenić wpływu decyzji Google'a na hiszpańską prasę. Skomentowania decyzji odmówili też wydawcy kilku największych dzienników.
Hiszpania nie jest pierwszym krajem, który postanowił uregulować kwestie związane z agregatorami treści. W ubiegłym roku w Niemczech wprowadzono przepisy zgodnie z którym wydawcy mogą, ale nie muszą, domagać się pieniędzy od agregatorów. Google zapytało wydawców o zgodę na bezpłatne agregowanie ich treści. Większość zgodę wyraziła.
Komentarze (1)
wilk, 13 grudnia 2014, 18:46
Pewnie kolejnym krokiem będzie skarga, że Google ich niesprawiedliwie i nierówno traktuje...