Wystarczyło poszukać w Google'u

| Bezpieczenstwo IT
Cayusa

Mogło by się wydawać, że ktoś taki jak Ross Ulbricht, założyciel czarnorynkowego serwisu Silk Road, potrafi dobrze ukrywać swoje działania. Nic bardziej mylnego.

Podczas toczącego się właśnie procesu Ulbrichta zeznawał agent Gary Alford z amerykańskiego urzędu podatkowego (IRS), który pracuje w zespole zwalczającym przestępczość zorganizowaną. Alford zdradził, że wystarczyło proste wyszukiwanie w Google'u by namierzyć i aresztować Ulbrichta. Agent zeznał przed sądem, że wpisał w wyszukiwarce frazę „Silk Road” i sprawdził najstarszy znaleziony wpis. Szczegóły, które tam znalazł pozwoliły na aresztowanie Ulbrichta i zajęcie jego majątku.

Alford poinformował, że najstarszy znaleziony wynik wyszukiwania „Silk Road” dotyczył wpisów ze stycznia 2011 roku. Wtedy to na dwóch forach, Bitcointalk.org i Shroomery.org użytkownik o pseudonimie Altoid pytał o Silk Road. Gdy Alford zaczął sprawdzać w wyszukiwarce użytkownika Altoid, okazało się, że posługuje się on mailem rossulbricht@gmail.com. IRS zdobył nakaz sądowy, na podstawie którego Google wydało urzędnikom maile przechowywane pod tym adresem. Pomiędzy marcem a wrześniem 2013 roku IRS zdobył tyle dowodów obciążających Ulbrichta, że mógł przekazać je innym agencjom prowadzącym śledztwo przeciwko Silk Road. Ulbricht został aresztowany w październiku 2013 roku w bibliotece w San Francisco, gdzie za pomocą własnego laptopa prowadził prace administracyjne na Silk Road.

Obrońca Ulbrichta twierdzi, że mężczyzna jedynie stworzył Silk Road i szybko przekazał witrynę we władanie innym. Dopiero na krótko przed aresztowaniem miał ponownie podjąć się administrowania witryną. Mieli go do tego zachęcić ludzie, którym przekazał serwis, gdyż czuli, że pali im się grunt pod nogami i szukali kozła ofiarnego.

Oskarżenie, które twierdzi, że Ulbricht nie jest kozłem ofiarnym a przypomina raczej tradycyjnego narkotykowego bossa, będzie musiało udowodnić, że mężczyzna przez większość czasu zarządzał Silk Road. Nie będzie to łatwe, gdyż prawdopodobnie korzystał on z publicznych anonimowych połączeń.

Google Ross Ulbricht Silk Road