Google zapłaci 500 milionów kary?
Najprawdopodobniej dzisiaj zostanie ogłoszona decyzja o nałożeniu na Google'a 500 milionów dolarów grzywny za reklamowanie aptek, które prowadzą nielegalne działania. Koncern zapłaci taką kwotę w ramach ugody z Departamentem Sprawiedliwości.
Google zostanie w ten sposób ukarane za umieszczanie reklam aptek, które sprzedają podrobione leki lub też umożliwiają kupowanie leków bez recepty. Mowa tutaj przede wszystkim o kanadyjskich aptekach. Amerykanie chętnie kupują w nich lekarstwa, gdyż są one tańsze od lekarstw w USA. Jednak działania takie są niezgodne zarówno z amerykańskimi jak i kanadyjskimi przepisami.
Google już w 2003 roku wiedziało, że przysyłanie przez kanadyjskie apteki lekarstw do USA jest niezgodne z prawem.
Prowadzący śledztwo prokuratorzy ze stanu Rhode Island oraz urzędnicy FDA poinformowali, że kwota, którą zapłaci koncern jest jedną z największych grzywien w historii. Zauważyli również, że Google miał techniczne możliwości niedopuszczenia reklam kanadyjskich aptek, gdyż skutecznie blokował reklamy aptek z innych krajów. Tymczasem niektórym kanadyjskim aptekom pomagano nawet w optymalizacji kampanii reklamowych. Pierwsze działania, mające na celu weryfikację legalności reklam kanadyjskich aptek Google podjął dopiero w 2009 roku, gdy został poinformowany o rozpoczęciu śledztwa w tej sprawie.
Teraz koncern Page i Brina przyznał się do winy, wziął ją całkowicie na siebie i obiecał, że przedstawi rozwiązania mające zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji w przyszłości.
Komentarze (7)
wilk, 24 sierpnia 2011, 22:35
A aptekom się upiecze?
Mariusz Błoński, 24 sierpnia 2011, 23:49
Kanadyjskim aptekom chyba amerykański DoJ niewiele może zrobić
wilk, 25 sierpnia 2011, 00:55
DoJ nie, ale skoro jest to też niezgodne z prawem kanadyjskim…
Hidden, 25 sierpnia 2011, 02:02
Prawo prawem, ale wiadomo o co tu chodzi. "Prawdziwe" koncerny farmaceutyczne, czyli te z USA, nie dadzą sobie w zyski dmuchać.
Aminanimator, 25 sierpnia 2011, 02:36
Końcem końców Każda osoba spłaci swą bezkarność względem reguły prawa współistnienia (co do Google, akcje firmy w sądzie gospodarczym stoją wspaniale: a jeśli kogkolwiek z pracujących pod owej szyldem świadomość odstąpiła od regulaminu zasad funkcjonowania to i właściwie odpłacone będzie czy to w postępowaniu karnoadministracyjnym bądź może wewnątrzwydziałowo, mniema się zazwyczaj iż w obliczu szkód poczynionych na rynku zewnętrznym do podmiotów trzecich firma ponosi odpowiedzialność zadośćuczynną jeśli tak stanowi jej status).
explorator, 25 sierpnia 2011, 14:42
A cóż reklamowanie aptek,które prowadzą nielegalne działania ma wspólnego z technologią poza tym,że odbywa się w sieci komputerowej?
mikroos, 25 sierpnia 2011, 15:10
Czy zamiłowanie do teorii spiskowych aż tak oślepia?
Gdzie tu zysk dla firm farmaceutycznych z USA?!