Google będzie sprzedawał książki

| Technologia
gadl, CC

Jeszcze w bieżącym roku Google rozpocznie sprzedaż książek elektronicznych. W przeciwieństwie do rywali - Amazona i Apple'a - książki wyszukiwarkowego giganta nie będą przywiązane do żadnego konkretnego urządzenia czy sklepu.

Google dotychczas zeskanował ponad 12 milionów książek. Może więc zaoferować znacznie większy wybór niż jego rywale. Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia praw autorskich.

Wejście na rynek książki elektronicznej może być bardzo opłacalne. Yankee Group ocenia, że w bieżącym roku wartość amerykańskiego rynku e-booków osiągnie 1,3 miliarda dolarów, by w roku 2013 zwiększyć się do 2,5 miliarda. Szacunki te nie uwzględniają wpływu pojawienia się Google'a na tym rynku, a zatem liczby powinny być znacznie większe.

Jeśli Google zaoferuje książki, które można będzie odczytywać na dowolnym urządzeniu, firmy wiążące czytelników z konkretnym urządzeniem czy sklepem mogą mieć poważne kłopoty. Specjaliści przewidują, że udziały Amazona, obecnie wynoszące na amerykańskim rynku 90%, spadną w ciągu najbliższych 5 lat do około 35%.

Z jednej strony pojawienie się Google'a na rynku to spore wyzwanie dla innych firm, z drugiej jednak spowoduje ono większe zainteresowanie książkami elektronicznymi i zwiększenie się liczby potencjalnych klientów.

Google książka elektroniczna ebook