Google przetransferowało 16 miliardów euro do raju podatkowego

| Ciekawostki
401K, CC

Z dokumentów złożonych przez Google'a w Holenderskiej Izbie Handlowej wynika, że w ubiegłym roku firma przetransferowała do raju podatkowego na Bermudach o 7% więcej środków, niż rok wcześniej. Dzięki temu przed opodatkowaniem uchroniono 15,9 miliarda euro.

Google – wykorzystując mechanizm o nazwie „Double Irish” – najpierw przelało zyski z jednej ze swoich irlandzkich filii do holenderskiej firmy, która nie posiada żadnych pracowników, a następnie na skrzynkę pocztową na Bermudach, która należy do innej firmy zarejestrowanej w Irlandii. Płacimy wszystkie podatki należne zgodnie z prawem danego kraju, w którym prowadzimy operacje – oświadczył rzecznik prasowy Google'a.

W ubiegłym roku Google uratował przed francuską skarbówką 1,12 miliarda euro, gdy sąd orzekł, że firma, która w imieniu Google'a pobiera na terenie Francji opłaty za wyświetlanie reklam, nie ma stałej siedziby we Francji. Unia Europejska od dłuższego czasu próbuje znaleźć sposób, by amerykańskie firmy – często korzystające z rajów podatkowych – płaciły na jej terenie większe podatki.

Rząd Irlandii wprowadził w 2015 roku przepisy, które uniemożliwiają wykorzystywanie mechanizmu „Double Irish”, jednak firmy, które już wcześniej z niego korzystały, mają prawo używać go do końca roku 2020.

Google może unikać podatków dzięki temu, że Google Ireland Ltd. jest odpowiedzialne za pobieranie większości opłat za reklamy serwowane przez Google'a. Pieniądze są transferowane do Google Netherlands Holdings BV, a stamtąd trafiają do Google Ireland Holdings Unlimited na Bermudach. Firma ta posiada prawo do własności intelektualnej Googla'e dotyczącej wyszukiwania poza granicami USA. Jest zarejestrowana na Bermudach, gdzie nie ma podatków od korporacji.

Google podatki raj podatkowy Bermudy