Słynny polski szczyt jest wyższy niż przez lata sądziliśmy
Jedna z najbardziej znanych polskich gór, Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, jest wyższa niż przez lata twierdzono. Pracownicy Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykonali pomiary szczytu, które wykazały, że podawana w podręcznikach wysokość 919 m n.p.m. jest błędna. Szczeliniec jest o 3 metry wyższy.
Różnica aż 3 metrów wprawiła nas w takie zakłopotanie, że pomiary powtarzaliśmy wielokrotnie, ale każdy kolejny pomiar utwierdzał nas w przekonaniu, że właściwą wysokością Szczelińca jest 922 metry – mówią autorzy badań.
Za pomiary geodezyjne w Górach Stołowych od 50 lat odpowiada Studenckie Koło Naukowe Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jednak zwykle mierzono deformacje góry, które miały określić stabilność i bezpieczeństwo form skalnych, z których znany jest Szczeliniec. Tym razem o pomiar szczytu i opracowanie danych pokusili się profesor Krzysztof Sośnica oraz doktorzy Adrian Kaczmarek i Kamil Kaźmierski.
Naukowcy wykorzystali metodę niwelacji precyzyjnej, która umożliwia uzyskanie dokładności poniżej 1 milimetra oraz pomiary grawimetryczne przyspieszenia siły ciężkości i Globalne Nawigacyjne Systemy Satelitarne (GNSS). Pomiary wykazały, że wysokość Szczelińca Wielkiego wynosi 921,84 m nad poziomem Morza Bałtyckiego oraz 922,01 m nad poziomem Morza Północnego.
Różnica w pomiarach wynika z faktu, że w Polsce obowiązują dwa układy wysokościowe. Jeden względem mareografu w Kronsztadzie koło Sankt Petersburga, z którego mamy dane o średniej wysokości poziomu Morza Bałtyckiego, drugi zaś względem mareografu w Amsterdamie, mierzącego średnią wysokość Morza Północnego. Ten holenderski jest nowszy i bardziej precyzyjny. Różnica pomiędzy oboma układami wynosi od 13 do 20 centymetrów w zależności od regionu Polski. Na Szczelińcu różnica ta wynosi 17 cm.
Oczywiście można się zastanowić, dlaczego nie korzystać obecnie wyłącznie z pomiarów GPS. Otóż pomiary takie opierają się na pomiarach odległości pomiędzy satelitą a odbiornikiem. Nie mają nic wspólnego z przyspieszeniem grawitacyjnym. Tymczasem posługujemy się pojęciem wysokości nad poziomem morza. A wysokość poziomu spokojnego morza – inaczej mówiąc, model geoidy w danym punkcie – jest różna w zależności od gęstości skał w skorupie ziemskiej. Dlatego też pomiary satelitarne trzeba korygować o model geoidy.
Jednak pomiary w górach napotykają na dodatkową trudność. Otóż model geoidy nie jest tutaj dokładny ze względu na różną gęstość skał w górach oraz niejednorodny poziom morza, które naukowcy „przeciągają” w teren górski. Dlatego też dodatkowo należy stosować niwelację precyzyjną i pomiary przyspieszenia siły ciężkości pola grawitacyjnego. Wrocławscy uczeni mierzyli więc dodatkowo różnice pomiędzy punktem wysokościowym (reperem) w Karłowie u podnóża Szczelińca, a reperami wokół schroniska na szczycie.
Komentarze (7)
riyader, 26 sierpnia 2021, 20:52
Taki słynny że nigdy o nim nie słyszałem.
dajmon, 27 sierpnia 2021, 12:21
Czy ktoś jeszcze nie słyszał o Szczelińcu?
KONTO USUNIĘTE, 27 sierpnia 2021, 12:47
Ja słyszałem, że słynnosć można osiągnąć chełpieniem się własnym kretynizmem. Takie czasy...
cyjanobakteria, 27 sierpnia 2021, 13:44
Dziwne, jesteś na szczycie z którego powinno być widać Szczeliniec!
Masz wersję z długimi rękawami, bo w górach pogoda jest zmienna
Jajcenty, 27 sierpnia 2021, 13:46
Czyżby riyader spał z rybami? Będzie trochę strach przyznać się do indolencji geograficznej. Jako były wrocławianin mam łatwiej bo chyba połowa rajdów szkolnych to góry Stołowe
Internet daje nieograniczone możliwości w tej dziedzinie.
darekp, 27 sierpnia 2021, 14:12
To dopowiem posiłkując się Wikipedią:
Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt w Górach Stołowych, należy do Korony Gór Polski: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczeliniec_Wielki
Słynności nie definiuje się w sposób precyzyjny, ale praktycznie w każdym przewodniku turystycznym o Sudetach pojawia się on przy haśle Góry Stołowe, poza tym np. na jego najwyższym punkcie byli m. in. królowie pruscy Fryderyk Wilhelm II Pruski i Fryderyk Wilhelm III Pruski oraz Johann Wolfgang Goethe: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotel_Pradziada (tego nawet nie wiedziałem dopóki nie zajrzałem na Wiki), tak że gardłować o tym, że słynny, jak najbardziej da się;).
P.S. Oraz późniejszy prezydent USA John Quincy Adams
KONTO USUNIĘTE, 27 sierpnia 2021, 14:49
Jego słynnosć wynika nie tyle ze znamienitosci słynnych turystów, co ze słynnych, bo unikalnych formacji skalnych.