Samwell Tarly autorem pracy o klimacie świata „Gry o Tron”

| Ciekawostki

Naukowcy z 3 brytyjskich uniwersytetów - w Bristolu, Cardiff i Southampton - posłużyli się modelem klimatycznym, by symulować i badać klimat "Gry o tron".

Okazuje się, że okolicach Muru zimą klimat przypomina Laponię, natomiast klimat Casterly Rock, siedziby rodu Lannisterów, przywodzi na myśl Houston i miasto Changsha w Chinach. Prędkości i kierunki wiatru przewidziane przez model wyjaśniają różne fenomeny, w tym dominację Żelaznej Floty na morzach czy szlaki handlowe między Westeros i Wolnymi Miastami. Temperatury wskazane przez model pozwalają zaś zidentyfikować prawdopodobne strefy letniej hibernacji Białych Wędrowców. Autorem artykułu „The Climate of the world of Game of Thrones” ma być nie kto inny, jak Samwell Tarly. Tekst jest dostępny nie tylko po angielsku, ale i w dotrackim oraz wysokim walyriańskim.

Zdaniem autora, przedłużające się pory roku występujące w świecie Gry o Tron można wyjaśnić zmianami nachylenia osi planety.
Samwell Tarly zwraca też uwagę, że w związku z celowym wypalaniem lasów oraz emisją gazów cieplarnianych przez smoki, może dojść do globalnego ocieplenia. Uczony szacuje, że jeśli koncentracja dwutlenku węgla będzie dwukrotnie wyższa niż obecnie, to dojdzie do ocieplenia o 2,1 stopnia Celsjusza, co odpowiada przewidywaniom IPCC dla „prawdziwej” Ziemi.

Z wnioskami Tarly'ego zgadza się profesor Dan Lunt z Uniwersytetu w Bristolu. Modele klimatyczne opierają się na podstawowych procesach fizycznych. Jako takie mogą być wykorzystywane nie tylko do modelowania klimatu Ziemi, ale także każdej innej planety. Wystarczy, że znamy rozkład kontynentów, wysokości nad poziomem morza oraz głębokości oceanów, stwierdza uczony.

Z całością pracy Samwella Tarly'ego możemy zapoznać się na stronach Uniwersytetu w Bristolu.

Gra o Tron Samwell Tarly klimat