Wielki kanion pod lodem Grenlandii

| Nauki przyrodnicze
Captain Smurf

Dane uzyskane przez NASA wskazują na istnienie pod lodami Grenlandii wielkiego nieznanego dotychczas kanionu. Struktura o długości co najmniej 750 kilometrów nosi cechy kanionu stworzonego przez meandrującą rzekę. W niektórych miejscach głębokość kanionu sięga 800 metrów.

Naukowcy z University of Bristol wykorzystali olbrzymią liczbę danych radarowych zebranych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat głownie przez NASA oraz przez instytucje naukowe z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Dzięki nim stworzyli mapę znajdujących się pod lodem obszarów Grenlandii.

Wiele z tych danych pochodzi z lat 2009-2012. Wtedy to NASA prowadziła badania o nazwie Operation IceBridge. To lotnicze rozpoznania polarnego lodu. Jednym z używanych wówczas instrumentów był Multichannel Coherent Rader Depht Sounder, który pozwalał na mierzenie grubości lodu i określanie kształtu znajdujących się poniżej skał. Zdobyte dane ujawniły istnienie kanionu, który rozciąga się niemal od centrum Grenlandii po położony na północy Lodowiec Petermanna.

Uczeni uważają, że obecnie kanion odgrywa ważną rolę w transporcie wody spod lodowców  centrum Grenlandii do oceanu. W przeszłości, ponad 4 miliony lat temu, gdy Grenlandia nie była pokryta lodem. w kanionie płynęła woda i tworzył on ważny system rzeczny.

Program Operation IceBridge zostanie wzniowiony w marcu 2014 roku.

 

Grenlandia kanion