Dwie planety wokół Gwiazdy Kapteyna

| Astronomia/fizyka
Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Wokół Gwiazdy Kapteyna krążą dwie planety, poinformowali astronomowie pracujący pod kierunkiem uczonych z Queen Mary University. Obie planety są większe od Ziemi.

Gwiazda Kapteyna została odkryta pod koniec XIX wieku. Charakteryzuje ją bardzo duży ruch własny na tle innych gwiazd. Tylko Gwiazda Barnarda ma większy ruch własny. Gwiazda Kapteyna znajduje się w odległości około 13 lat świetlnych od Ziemi, jej masa nie przekracza 0,3 masy Słońca, porusza się wokół centrum Galaktyki ruchem wstecznym i prawdopodobnie jest najbliższym Ziemi obiektem należącym do galaktycznego halo.

Teraz wokół tej gwiazdy znaleziono dwie planety. Kapteyn b jest co najmniej 5-krotnie bardziej masywna od Ziemi i obiega swą gwiazdę w ciągu 48 dni. Na jej powierzchni jest na tyle ciepło, że może tam istnieć woda w stanie ciekłym. Druga z planet, Kapteyn c, jest jeszcze bardziej masywna i okrąża gwiazdę w ciągu 121 dni.

Na razie o obu planetach niewiele wiadomo. Jednak w niedalekiej przyszłości, dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych instrumentów, będzie można przeanalizować ich atmosferę, co pozwoli m.in. określić prawdopodobieństwo występowania wody na planetach. Dla astronomów to bardzo pociągająca perspektywa. Gwiazda znajduje się niedaleko Ziemi i jest wyjątkowo stara. Jej planety mogą liczyć sobie 11,5 miliarda lat, czyli są dwuipółkrotnie starsze od Ziemi. Od razu zastanawiasz się, jakie formy życia mogły wyewoluować przez tak długi czas - mówi doktor Guillem Anglada-Escude.

Gwiazda Kapteyna planeta