Laboratoryjna mutacja świńskiej grypy
Pracujący w USA japoński naukowiec potwierdził informacje o zmodyfikowaniu wirusa świńskiej grypy w taki sposób, by mógł on pokonać system immunologiczny człowieka. Badania przeprowadzono w laboratorium University of Wisconsin-Madison, a po raz pierwszy napisał o nich przed dwoma dniami jeden z magazynów wydawanych w Londynie. Autorzy artykułu stwierdzili, że autorem badań nad 2009 H1N1 jest wirusolog Yoshihiro Kawaoka oraz, że część naukowców jest „przerażona” uzykanymi wynikami.
W wywiadzie dla AFP Kawaoka potwierdził: w odpowiednich warunkach laboratoryjnych byliśmy w stanie zidentyfikować kluczowe regiony, które pozwalają wirusowi 2009 H1N1 uniknąć układu odpornościowego. Skrytykował przy tym szukające sensacji media. Zauważył, że celem takich badań jest sprawdzenie, w jaki sposób wirus może mutować w naturze, co pozwoli na opracowanie szczepionek przeciwko poszczególnym mutacjom. Badania Kawaoki zostały przedstawione ekspertom ze Światowej Organizacji Zdrowia.
To kolejne w ostatnich latach medialne kontrowersje wokół badań nad wirusami. W 2011 roku informowaliśmy, że rząd USA – po raz pierwszy w historii – poprosił magazyny naukowe o ocenzurowanie artykułów dotyczących prac nad zmodyfikowanym wirusem H5N1. Ludzkość wciąż boi się powtórki z pandemii hiszpanki, która w latach 1918-1919 zabiła około 50 milionów ludzi.
Zastrzeżenia wielu naukowców budzą nie same badania, ale fakt, że były one przeprowadzane w laboratorium o 2. poziomie bezpieczeństwa (BSL-2). W laboratoriach tego typu powinno się pracować w czynnikami stwarzającymi umiarkowane zagrożenie dla człowieka i jest mało prawdopodobne, by w warunkach laboratoryjnych doszło do zakażenia drogą powietrzną. Część ekspertów uważa, że badania, jakie prowadzi Kawaoka, powinny odbywać się w laboratoriach BSL-3 (tam pracuje się nad bakteriami i wirusami, które powodują ciężkie choroby lub śmierć, ale z którymi wiadomo jak walczyć) lub nawet w BSL-4, gdzie bada się najgroźniejsze z bakterii i wirusów (np. ebolę), na które nie ma żadnych lekarstw.
Profesor Kawaoka tymczasowo przerwał swoje badania. Ich wyniki zostały udostępnione naukowcom.
Komentarze (0)