Seagate zapowiada dyski z HAMR

| Technologia
Seagate

Jan-Ulrich Thiele odpowiedzialny w Seagate za rozwój technologii HAMR zdradził, że pierwsze prototypowe dyski wykorzystujące tę technologię powinny pojawić się na przełomie 2016 i 2017 roku. Już pierwsze dyski będą charakteryzowały się dużą gęstością zapisu, wynoszącą około 1,5 terabita na cal kwadratowy, czyli około 50% więcej niż obecnie. Ich pojemność będzie wynosiła jedynie 4 TB.

Technologia HAMR (heat-assisted magnetic recording) polega na tworzeniu na powierzchni dysku rodzaju kropek o średnicy mniejszej niż 100 nanometrów i podgrzewanie ich za pomocą lasera. W podgrzanych miejscach łatwiej zapisać dane, które zostają ustabilizowane podczas schładzania zapisanych obszarów. Taka metoda w połączeniu z samoporządkującymi się macierzami cząstek z żelaza i platyny pozwala na 100-krotne zwiększenie gęstości zapisu. Teoretycznie może ona wynosić 50 terabitów na cal kwadratowy. HAMR rozwiązuje zatem problem niestabilności i ryzyka utraty danych związany z coraz większym zagęszczeniem komórek, w których przechowywane są informacje.

Pierwsze HDD z HAMR będą miały niewielką pojemność, gdyż obecnie używane lasery są grubsze od głowic odczytująco-zapisujących w dyskach, a to oznacza, że trzeba zwiększyć odległości pomiędzy talerzami, a tym samym w dysku zmieści się mniej talerzy. Seagate pracuje nad technologią, w której wykorzystuje laser o mocy 20mW, emitujący światło o długości fali 810 nm. Będzie on rozgrzewał powierzchnię talerza do temperatury około 450 stopni Celsjusza.
Jeśli prototypowe dyski pomyślnie przejdą testy, to masowa produkcja HDD HAMR rozpocznie się w 2018 roku.

HAMR Seagate dysk twardy laser