Obserwacje w X

| Astronomia/fizyka
NASA

HD 189733b to nie tylko, o czym już informowaliśmy, pierwsza pozasłoneczna planeta, której kolor udało się określić. To również pierwsza egzoplaneta obserwowana w paśmie promieni X. Dzięki korzystnej pozycji planety oraz jej gwiazdy możliwe było przeprowadzenie obserwacji za pomocą amerykańskiego Chandra X-ray Observatory oraz europejskiego XMM Newton Observatory. Obserwacje wykazały znaczy spadek intensywności promieniowania X podczas przejścia planety na tle gwiazdy.

Tysiące kandydatów na planety są dotychczas obserwowane tylko w świetle widzialnym. Fakt, że możemy jedną z planet obserwować w zakresie X jest niezwykle ważny, gdyż obserwacje te ujawnianią nowe informacje na temat planety - mówi Katja Poppenhaeger z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

Chandra obserwował 6 przejść planety na tle gwiazdy, XMM Nweton - jedno.

HD 189733b to gorący Jowisz, co oznacza, że planeta jest miej więcej wielkości Jowisza, ale znajduje się blisko gwiazdy macierzystej. Odległość pomiędzy oboma ciałami niebieskimi jest 30-krotnie mniejsza niż odległość między Ziemią a Słońcem. Dlatego też HD 189733b obiega swoją gwiazdę w nieco ponad dwa ziemskie dni. To najbliższy Ziemi znany gorący Jowisz, dlatego też cieszy się olbrzymim zainteresowaniem astronomów badających ten typ planet.

Badania za pomocą Chandry i Newtona sugerują istnienie wydłużonych warstw w atmosferze planety. Sa one przezroczyste dla światła widzialnego, ale nieprzezroczyste dla promieni X. Potrzebujemy więcej danych, by zweryfikować te obserwacje - stwierdził Jurgen Schmitt z Hamburger Sternwarte.

HD 189733b Chandra X-ray Observatory XMM Newton planeta pozasłoneczna