Pozasłoneczna błękitna planeta

| Astronomia/fizyka
Space Telescope

Po raz pierwszy udało się określić prawdziwy kolor planety pozasłonecznej. Astronomiwe korzystający z Teleskopu Hubble'a stwierdzili, że HD 189733b widziana z bliska jest błękitna. Ma zatem kolor podobny do Ziemi. Niestety, na tym kończą się podobieństwa.

Wspomniana planeta to gazowy gigant znajdujący się blisko swojej gwiazdy macierzystej. Temperatura jej atmosfery przekracza 1000 stopni Celsjusza, padają na niej krzemowe deszcze, a prędkość wiatru dochodzi do 7000 kilometrów na godzinę.

Położona w odległości 63 lat świetlnych HD 189733b to jedna z najbliższych nam planet pozasłonecznych. Z naszego punktu widzenia przechodzi na tle swojej gwiazdy i jest przedmiotem intensywnych badań. Od pewnego czasu wiadomo, że ma bardzo egzotyczną, wysoce zmienną atmosferę. Teraz jest pierwszą planetą, w przypadku której poznaliśmy jej barwę taką, jaką widzielibyśmy z bliska.

Błękitny kolor planety nie pochodzi, jak w przypadku Ziemi, od oceanów. Uczeni sądzą, że jej atmosfera jest pełna krzemionki, która nadaje oglądanej z bliska planecie taki właśnie kolor.

HD 189733b to tzw. gorący Jowisz, gazowy gigant położony blisko gwiazdy. W naszym Układzie Słonecznym nie ma takiej planety, jednak Droga Mleczna jest ich pełna. Stąd m.in. wynika olbrzymie zainteresowanie naukowców, intensywnie badających pozasłoneczną błękitną planetę.

kolor planeta HD 189733b Hubble