CES: 51 gigabajtów na płycie HD DVD

| Technologia

HD DVD Promotion Group poinformowało, iż chce doprowadzić do rynkowej premiery trójwarstowywch dysków HD DVD. Nośniki będą miały pojemność 51 gigabajtów.

Najbardziej zaawansowane prace nad tego typu płytami prowadzi Toshiba, która ma już gotowy prototypowy krążek. Na każdej z trzech warstw można pomieścić 17 GB danych.

Jeszcze w 2007 roku nowy standard trójwarstwowego krążka ma zostać oficjalnie zatwierdzony. Jeśli tak się stanie, to pod koniec bieżącego roku tego typu nośnik powinien pojawić się w sklepach.

Zwolennicy formatu HD DVD poinformowali również o wynikach sprzedaży. W ciągu ostatniego roku sprzedano 175 000 odtwarzaczy tego typu. Na każdy z nich przypadło średnio 28 zakupionych przez klientów płyt z filmami.

Poinformowano przy tym, iż w bieżącym roku 41 studiów filmowych na całym świecie wyda na krążkach HD DVD ponad 300 filmów. Wśród nich znajdą się takie przeboje jak "Matrix” oraz "Harry Potter”. Na krążki trafią również najbardziej popularne seriale telewizyjne, takie jak "Battlestar Galactica”, "Rodzina Soprano” czy klasyczny "Star Trek”.

W 2007 roku należy spodziewać się też, iż kolejne firmy zaoferują swoje odtwarzacze. Będą wśród nich japońskie Onkyo oraz chińskie Shinco i Meridian. Firma Alpine Electronics pokazała samochodowy system HD DVD.

HD DVD Toshiba trójwarstwowy HD DVD 51 gigabajtów HD DVD Promotion Group