VMD: konkurencja dla HD DVD i Blu-ray

| Technologia

Brytyjska firma New Media Enterprises (NME) ma nadzieję, że opracowany przez nią forma Versatile Multilayer Disc (VMD) będzie mógł skutecznie konkurować z HD DVD i Blu-ray. W przeciwieństwie do potężnych przeciwników VMD nie wykorzystuje niebieskiego, a czerwony laser. Jest to bowiem ni mniej, ni więcej, ale czterowarstwowy nośnik DVD zdolny do przechowywania 20 gigabajtów danych.

Obecnie w sprzedaży znajdują się jedynie dwuwarstwowe DVD. Brytyjczykom udało się nie tylko upakować cztery warstwy w standardowej płycie, ale otrzymali patent na nośnik, który posiada osiem warstw na każdej ze stron.

Nośniki tworzone są w "zmodyfikowanym procesie 2P”, który pozwala na budowę DVD o większej liczbie warstw niż dwie.

NME informuje, że stworzony przez nią proces produkcyjny jest bardzo prosty, tani i można go zastosować na już istniejących liniach produkcyjnych. Jeśli to prawda, a dyski VMD trafią do sprzedaży to New Media Enterprises będzie pierwszą firmą, której udało się przełamać barierę dwóch warstw na DVD.

W chwili obecnej NME jest gotowa do produkcji czterowarstwowych dysków o pojemności 20 gigabajtów i ma przygotowane specyfikacje dla nośników zdolnych do pomieszczenia 24, 30, 40 i 48 gigabajtów danych. Brytyjczycy chcąc obniżyć koszty skupili się na czerwonym laserze wykorzystywanym przez DVD. Twierdzą jednak, że ich technologia produkcji może zostać z powodzeniem zastosowana do wytwarzania nośników korzystających z niebieskiego lasera i, według nich, możliwe jest produkowanie płyt o pojemności do 200 gigabajtów.

NME, które nazwało swój format HD VMD informuje, że płyta może przechowywać film o rozdzielczości 1920x1080i/p, prędkość jej transferu danych wynosi do 40 megabitów na sekundę, może być chroniona za pomocą technologii AES i kodów regionalnych.

Do odczytu nowych płyt potrzebne są nowe odtwarzacze. Będzie je produkowała firma PC Rush, która zaoferuje w USA HD VMD Media Player Duo oraz HD VMD Media Player Quattro. Urządzenia będą w stanie odtworzyć też płyty DVD i przekonwertować zapisane na nich filmy do formatu HD. Cena odtwarzaczy wyniesie, odpowiednio, 199 i 249 dolarów.

NME obiecuje, że w ciągu najbliższych tygodni nowy nośnik zadebiutuje w wielu krajach świata. Firma podpisała też odpowiednie umowy na jego rozpowszechnianie w innych regionach świata, m.in. w Brazylii, Europie Centralnej, Chinach, Francji, Niemczech, Japonii, Skandynawii czy Islandii.

HD VMD New Media Enterprises NME HD DVD Blu-ray