HDD z HAMR wkrótce trafią na rynek

| Technologia
Seagate

Podczas ubiegłotygodniowych targów CEATEC firma TDK zaprezentowała nowe głowice do dysków twardych. Urządzenia wykorzystują technologię HAMR (heat-assisted magnetic recording). Dzięki niej już za dwa lata na rynek mogą trafić HDD o pojemności do 15 terabajtów.

Technologia HAMR polega na tworzeniu na powierzchni dysku rodzaju kropek o średnicy mniejszej niż 100 nanometrów i podgrzewanie ich za pomocą lasera. W podgrzanych miejscach łatwiej zapisać dane, które zostają ustabilizowane podczas schładzania zapisanych obszarów. Taka metoda w połączeniu z samoporządkującymi się macierzami cząstek z żelaza i platyny pozwala na 100-krotne zwiększenie gęstości zapisu. Teoretycznie może ona wynosić 50 terabitów na cal kwadratowy. HAMR rozwiązuje zatem problem niestabilności i ryzyka utraty danych związany z coraz większym zagęszczeniem komórek, w których przechowywane są informacje.

Jeszcze do niedawna sądzono, że HAMR zadebiutuje nie wcześniej niż w 2017 roku, jednak takie firmy jak TDK, Seagate i Western Digital bardzo zaangażowały się w rozwój tych technologii. Zaprezentowano już nawet pierwsze prototypowe HDD z HAMR.
Już pierwsze dyski tego typu mogą mieć pojemność 15 terabajtów. Do roku 2020, zgodnie z zapowiedzią Seagate'a, mają pojawić się HDD o pojemności 20 TB. Urządzenia takie trafią początkowo do centrów bazodanowych, ale z czasem będą też używane przez osoby prywatne.

HDD HAMR dysk twardy