Rezerwuary HIV tworzą się zaskakująco wcześnie

| Medycyna
US DoE, Los Alamos National Laboratory

Amerykańscy naukowcy ustalili, że rezerwuary wirusa HIV-1 tworzą się bardzo wcześnie po zakażeniu - w pierwszych dniach infekcji, zanim da się wykryć cząstki wirusa we krwi.

Pracując z rezusami, naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) i Programu Badań nad HIV Armii USA doprowadzali do przezodbytniczego zakażenia małpim wirusem niedoboru odporności (ang. simian immunodeficiency virus, SIV). Zauważyli, że rezerwuary wirusa powstawały w tkankach wcześnie, jeszcze przed zaistnieniem wiremii.

Nasze dane pokazują, że w tym modelu zwierzęcym rezerwuar tworzy się po infekcji znacząco wcześniej niż do tej pory sądzono - opowiada dr Dan H. Barouch z BIDMC.

Publikacja raportu w Nature zbiegła się w czasie z doniesieniami o dziewczynce z Mississippi, która wbrew wcześniejszym doniesieniom, nie została w wyniku wczesnego rozpoczęcia terapii antyretrowirusowej (ART) wyleczona z zakażenia HIV.

Podczas eksperymentów akademicy zaczynali podawać małpom ART 3., 7., 10. i 14. dnia po zakażeniu. U rezusów z pierwszej grupy nie wykrywano wirusa, nie występowała też SIV-specyficzna odpowiedź immunologiczna. Kiedy jednak po półrocznej terapii przerywano podawanie leków antyretrowirusowych, do ujawnienia wirusa doszło u wszystkich zwierząt.

Mimo że wczesne rozpoczęcie ART prowadzi do odroczenia wirusowego odbicia (momentu zaobserwowania namnażania we krwi po zaprzestaniu leczenia), niemożność wyeliminowania latencji wirusów sugeruje, że do wyleczenia zakażenia konieczne są dodatkowe strategie. Łącznie nasze dane sugerują, że do wyeliminowania HIV-1 konieczne będą bardzo wczesne rozpoczęcie ART, wydłużony czas terapii, a także dodatkowe interwencje polegające na aktywowaniu rezerwuaru - podsumowują naukowcy.

HIV-1 rezerwuar latencja tkanka zakażenie SIV wiremia Dan H. Barouch