Helicobacter pylori chroni przed biegunkami
Osoby będące nosicielami Helicobacter pylori wydają się chronione przed chorobami, w których przebiegu występuje biegunka.
Zespół doktor Dani Cohen z Uniwersytetu w Tel Awiwie analizował przypadki 177 izraelskich żołnierzy w wieku od 18 do 21 lat, którzy odwiedzili obozową klinikę. U 66 stwierdzono obecność Shigella sonnei (pałeczki te wywołują dyzenterię), u 31 enterotoksycznych szczepów pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), a u 80 występowała biegunka o nieustalonej etiologii. W studium naukowcy uwzględnili także 418-osobową grupę kontrolną. Jej przedstawicieli dopasowano do członków grupy eksperymentalnej pod względem jednostki i okresu szkolenia. Na początku treningu polowego od wszystkich pobrano próbki surowicy. Badano je pod kątem obecności immunoglobulin G (IgG) przeciwko H. pylori oraz IgG i IgA przeciw lipopolisacharydom S. sonnei.
W porównaniu do grupy kontrolnej, odsetek osób zakażonych H. pylori był znacznie niższy zarówno wśród żołnierzy z biegunką o nieznanej etiologii, jak i w grupie z szigelozą i wynosił w obu scenariuszach 36,3% (vs. 56% wśród nieuskarżających się na biegunki). Związek między nosicielstwem H. pylori a rzadszym występowaniem biegunek utrzymywał się nawet po uwzględnieniu czynników demograficznych oraz wcześniejszego miana przeciwciał IgG oraz IgA przeciw S. sonnei. Izraelczycy podkreślają, że w przypadku enterotoksycznych szczepów pałeczki okrężnicy zależność miała podobny charakter, ale nie przekroczyła progu istotności statystycznej.
Nasze badania sugerują aktywną rolę H. pylori w ochronie przeciw chorobom biegunkowym - napisała Cohen w artykule opublikowanym w piśmie Clinical Infectious Diseases. Zakażenie H. pylori może wpływać na kwasowość przewodu pokarmowego, a wysoka kwasowość nie dopuszcza do zasiedlenia jelit przez patogeny. Niewykluczone też, że pobudzenie układu odpornościowego w wyniku przewlekłej infekcji H. pylori prowadzi do szybszego wyeliminowania innych bakterii.
Komentarze (4)
scapegoat, 27 grudnia 2011, 18:05
Może i powstrzymuje biegunkę, ale jednocześnie powoduje zapalenie żołądka i dwunastnicy co może prowadzić do powstania nowotworu tychże narządów. Ponadto h.pylori może mieć związek z chorobami serca, a nawet chorobą Alzheimera i demencją. Tak więc biegunka wydaje się być najmniejszym problemem..
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19240960
http://www.ajcn.org/content/86/3/805.full
http://www.sciencedaily.com/releases/2005/06/050616062204.htm
mjmartino, 28 grudnia 2011, 07:51
Powiedź to osobą z jaką kol wiek chorobą związaną z nieswoistym zapaleniem jelit (NZJ).
Musi być zachowana równowagą jak we wszystkim.
este perfil es muy tonto, 28 grudnia 2011, 08:34
super, miałem tego nieco w brzuszku a może i nadal mam, to się okaże z czasem
Jajcenty, 28 grudnia 2011, 09:13
Chyba kuracja wybija to do nogi więc nie liczyłbym zbytnio na symbiozę.