Występował 23 mln lat temu, występuje i dziś
Skamieniały okaz chrząszcza, znaleziony na południu Syberii w mioceńskich osadach rzeki Irtysz sprzed 16-23 mln lat, reprezentuje żyjący jeszcze dziś gatunek - Helophorus sibiricus. Należy on do rodziny kałużnicowatych (Hydrophilidae), występującej zarówno w Eurazji, jak i w Ameryce Północnej.
W 1860 r. jako pierwszy opisał ten gatunek chrząszcza rosyjski entomolog Wiktor Iwanowicz Moczulski, który pracował z okazami zebranymi nad Bajkałem. H. sibiricus prowadzi wodny tryb życia, zamieszkuje głównie istniejące okresowo, obfitujące w zalaną roślinność zbiorniki.
Na podstawie zapisu kopalnego kiedyś uznawano, że średni okres występowania gatunku owada to ok. 2-3 mln lat. Biolodzy coraz częściej natrafiają jednak na dowody, że to nieprawda. Datowanie metodą zegara molekularnego, która zakłada, że tempo narastania różnic jest w miarę stałe, sugeruje, że niektóre gatunki owadów powstały co prawda w plejstocenie (tak twierdzą Cardoso i Vogler w artykule opublikowanym w 2005 r. w piśmie Molecular Ecology), ale niektóre mogły przetrwać nawet 10-20 mln i żyją nadal także dziś. Na razie nie wiadomo, jak poradziły sobie z wydarzeniami, które wyeliminowały inne zwierzęta. Niewykluczone, że było to możliwe dzięki zamiłowaniu do stabilnych środowisk.
Niestety, dotąd znaleziono niewiele skamieniałości, które potwierdzałyby założenie o długowieczności gatunków owadów. Często cechy wskazujące na przynależność taksonomiczną i pozwalające dokonywać porównań ze współczesnymi owadami (przede wszystkim budowa męskich genitaliów) zostały zatarte przez czas i warunki "przechowywania".
W znalezionym przez zespół Martina Fikáčka z Muzeum Narodowego w Pradze okazie nie zachowały się co prawda genitalia, widać za to doskonale typowe dla gatunku ziarnistości na przedpleczu, czyli widocznej z góry przedniej części tułowia.
Komentarze (5)
Alek, 7 października 2011, 12:08
Z tytułu wynika, że to ten sam chrząszcz żyje już 23 miliony lat. Pomyśleć można, że długowieczny z niego owad. Tymczasem gatunki nie żyją. Żyją organizmy.
Anna Błońska, 7 października 2011, 12:12
Co prawda, to prawda. Niefortunne sformułowanie, poprawione
waldi888231200, 8 października 2011, 00:18
Zaprawdę ewolucja działa selektywnie , albo wcale jej nie ma.
googster, 8 października 2011, 17:46
"Zaprawdę ewolucja działa selektywnie , albo wcale jej nie ma."
Ewolucja nie działa tam, gdzie nie zachodzi potrzeba przystosowania się do nowego środowiska lub organizm radzi sobie w nowym środowisku równie dobrze co w starym.
Acrux, 10 listopada 2011, 17:07
Wydaje mi się, że większość owadów się nie zmieniła od czasów dinozaurów, a nawet i dłużej... Nic im do przetwania więcej nie potrzeba... I jak nas już nie będzie, to co pozostanie na pewno - "robale" : P