Uraz mózgu wyjaśnia zachowanie Henryka VIII
Jeden z najbardziej znanych władców Anglii, Henryk VIII, mógł cierpieć na podobne urazy mózgu, jakie są obecnie spotykane u zawodników futbolu amerykańskiego i innych osób często otrzymujących ciosy w głowę. Urazy mózgu tłumaczą bowiem zachowanie Henryka z ostatniej dekady przed śmiercią - nagłe wybuchy gniewu, problemy z pamięcią, niemożność kontrolowania impulsów, bóle głowy, bezsenność, a nawet impotencję. Myśl, że historia Europy mogła zmienić się na zawsze z powodu ciosu w głowę jest bardzo intrygująca - mówi neurolog Arash Salardini, dyrektor Yale Memory Clinic i jeden z autorów studium nad Henrykiem VIII.
Henryka VIII pamiętamy przede wszystkim z jego sporu z papieżem, zerwania z Rzymem i założenia Kościoła anglikańskiego oraz z sześciu małżeństw i skazania na śmierć dwóch żon.
Badacze Muhammad Qaiser Ikram i Fazle Hakim Saijad przeanalizowali listy Henryka i źródła, dzięki którym stworzyli historię medyczną władcy oraz listę wydarzeń mogących wpłynąć na jego zachowanie.
Pomiędzy 30. a 40. rokiem życia Henryk doznał dwóch poważnych urazów głowy. W 1524 roku podczas turnieju lanca przeciwnika przeszła przed szczelinę przez którą rycerz patrzył i zraniła władcę w głowę. Rok później próbował, wykonując rodzaj skoku o tyczce, przeskoczyć potok, spadł na głowę i stracił przytomność. Jednak zdaniem badaczy, tym, co wywołało nieprzewidywalne zachowanie władcy, był kolejny wypadek na turnieju. W styczniu 1536 roku koń upadł na króla, który stracił przytomność na dwie godziny.
Historycy zgadzają się, że zachowanie władcy zmieniło się po 1536 roku - mówi Salardini. Z dokumentów wiemy, że w młodości Henryk był inteligentnym, zrównoważonym człowiekiem, który podejmował mądre decyzje wojskowe i polityczne. Jednak w ostatnich latach życia jego zachowanie stało się nieprzewidywalne, a decyzje pełne pełne błędów. Miał luki w pamięci, wpadał we wściekłość, był impulsywny. Przykładem zdumiewającego zachowania władcy było np. wydarzenie z 1546 roku. Gdy żołnierze przyszli aresztować jego szóstą żonę, Katarzynę Parr, król zapewnił ją, że nie wyśle jej do Tower i nakrzyczał na żołnierzy, którym dzień wcześniej wydał rozkaz aresztowania Katarzyny.
Naukowcy przypominają też, że skutkami urazu mózgu mogą być deficyt hormonu wzrostu i hipogonadyzm, które mogą prowadzić do zaburzeń metabolicznych i impotencji. Skądinąd wiadomo, że Henryk, który w młodości nie stronił od towarzystwa kobiet, miał w 1533 rok problemy z kontaktami intymnymi ze Anną Boleyn.
Badacze stwierdzają, że uraz mózgu lepiej niż inne proponowane wyjaśnienia - syfilis, cukrzyca i zespól Cushinga - tłumaczą zachowania Henryka.
Komentarze (8)
radar, 4 lutego 2016, 15:03
Też mi dowód. Przez cały dzień (a właściwie to przez całą noc) "różne rzeczy" mogły wpłynąć na zmianę decyzji. Zresztą, ileż to razy moja żona siedziałaby w Tower jakbym był królem
Krzychoo, 4 lutego 2016, 22:44
Nie doczytałem ;/
thikim, 4 lutego 2016, 23:09
A co miał zrobić?
Wypił to nabrał odwagi i kazał aresztować. Wytrzeźwiał, żona nakrzyczała to nakrzyczał na żołnierzy...
radar, 5 lutego 2016, 06:56
Jeśli dodać do tego, że to była jego szósta żona oznaczałoby to, że w pięciu wcześniejszych przypadkach nie zdążył wytrzeźwieć.
Ergo, przyczyną jego zachowania był alkoholizm.
Pozostałe objawy:
...tylko potwierdzają diagnozę.
Należało by sprawdzić czy po tym 1536 roku nie zatrudnił giermka z Polski
thikim, 5 lutego 2016, 08:12
Wiki trochę inaczej przedstawia sprawy:
Jak widać problem może i miał z kontaktami z Anną ale jakoś nie miał problemu z innymi kobietami.
A po tym jak Anna się dowiedziała o romansach i zaczęła spiskować to chyba dość oczywiste że zaczęły się problemy z kontaktami intymnymi...
Przy okazji - w 1533 Henryk poślubił Annę i od razu zaszła w ciążę. Wtedy zapewne rzeczywiście pojawiły się problemy z kontaktami z Anną ale nie z innymi kobietami
Ale przegapiłem najlepsze:
wg artykułu:
1536 upadek z konia i prawdopodobny uraz mózgu (i to według badaczy wywołało zmiany).
1533 na skutek urazu mózgu problemy z seksem
Myślę że wszystko wyjaśnia to:
TrzyGrosze, 5 lutego 2016, 08:31
Mariusz Błoński, 5 lutego 2016, 11:09
Pamiętaj, że urazy i ich skutki mogły się kumulować
thikim, 5 lutego 2016, 12:00
Jednak zdaniem badaczy nie nastąpiła kumulacja tylko konkretnie przyczyną był upadek konia na króla.