Przeciwbólowa mięta brazylijska
Hyptis crenata, roślina stosowana od wieków przez brazylijskich szamanów i dlatego zwana potocznie miętą brazylijską, radzi sobie z bólem równie dobrze, co Indometacyna, niesteroidowy lek przeciwzapalny. Wystarczy zaparzyć ją jak herbatę.
Pracami zespołu z Newcastle University kierowała Brazylijka z pochodzenia - Graciela Rocha. Sprawdzano, jak roślina z rodziny jasnotowatych działa na myszy. Obecnie naukowcy planują testy kliniczne na ludziach.
Odkąd jako gatunek pojawiliśmy się na Ziemi, zawsze szukaliśmy leków na różne dolegliwości w przyrodzie. Szacuje się, że na całym świecie do celów medycznych wykorzystuje się ponad 50 tys. roślin. Co więcej, w ponad połowie wszystkich przepisywanych leków wykorzystuje się związek chemiczny występujący naturalnie w roślinach. Gdy już okazało się, że Hyptis crenata jest równie skuteczna jak syntetyczny lek, trzeba jeszcze ustalić, na czym polega jej działanie.
By jak najdokładniej odtworzyć sposób postępowania z miętą brazylijską, ekipa z Newcastle przeprowadzała wywiady na miejscu, w Brazylii. Dzięki temu jasne stało się także to, jaką ilość specyfiku powinno się spożyć. Najpowszechniejszą metodą przyrządzania okazało się zaparzanie. A oto szczegółowa receptura: ususzone liście należy gotować przez pół godziny, a przed wypiciem ostudzić. Akademicy stwierdzili, że gdy herbatkę dawkowano tak jak szamani, jej działanie przeciwbólowe dorównywało Indometacynie.
Rocha pamięta smak H. crenata z dzieciństwa. Wbrew pozorom, nie ma on nic wspólnego z miętą i przypomina raczej gorzką szałwię.
Komentarze (3)
thibris, 26 listopada 2009, 03:38
Przydałoby mi się coś takiego - nie musiałbym zażywać NLPZ i szkodzić sobie na różne fajne części organizmu :/ Może ktoś wie czy jest to możliwe do zdobycia w naszym kraju ?
ruda, 2 grudnia 2009, 21:58
ciekawe ... mimo to twierdzę,że taki sposób ma swoje minusy. Lek przeciwbólowy dostarczany dożylnie/domięśniowo działa szybciej niż zażywany doustnie. Przy bólu często to ma znaczenie.
Wiele ziół przyrządzonych w odpowiedni sposób może działać przeciwbólowo,przeciwgorączkowo, może również stać się trująca dla organizmu... to tytko kwestia przyrządzenia i podania
czesiu, 3 grudnia 2009, 01:53
Od kiedy przeciętny obywatel ma dostęp do dożylnych środków przeciwbólowych? Osoby o konkretnych bólach sięgają po konkretne DOUSTNE środki opiatowe na receptę - np. tramal itp. Większość leków przeciwbólowych z kategorii NLPZ nie wymaga recepty, a mimo to nieświadome przedawkowanie może mieć fatalne skutki - ot paracetamol może zniszczyć wątrobę.
Wiedziałaś, że woda w odpowiedniej dawce jest śmiertelnie trująca - dlatego najlepiej ograniczyć jej spożycie do poniżej 12l na 6h... Istnieją bóle z kategorii "uciążliwe", które z powodzeniem mogły by być łagodzone ziółkami - obojętnie czy to w formie herbatki czy w formie kapsułek - 5 minut w te czy tamte nikogo nie zbawi.