Opterony w mainstreamowych serwerach IBM-a

| Technologia

Advanced Micro Devices i International Business Machines ogłoszą wkrótce, że podpisały umowę, zgodnie z którą mainstreamowe serwery IBM-a zostaną wyposażone w układy AMD. Umowa ta powinna jeszcze bardziej zwiększyć sprzedaż procesorów Opteron i poprawić pozycję AMD na rynku serwerów. Jej podpisanie oznacza także, że Intel będzie musiał podjąć zdecydowane kroki by obronić swój udział w tym rynku.

IBM jest pierwszym dużym producentem serwerów, który zaczął wykorzystywać procesory Opteron. Sprzedawał je jednak dotychczas wyłącznie w najbardziej wydajnych maszynach, a rynek takich komputerów jest znacznie mniejszy, niż rynek mniej wydajnych serwerów.
Sytuacja ta ma ulec zmianie 1 sierpnia, kiedy to, jak donosi prasa, oba koncerny rozpoczną rozmowy o współpracy.

Analityk Richard Doherty z Envisioneering Group uważa, że podpisanie umowy to dobry ruch ze strony IBM-a. Jego zdaniem Błękitny Gigant zwlekał z zawarciem takiego porozumienia, ponieważ obawiał się, że wpłynie to negatywnie na jego stosunki z Intelem.

Tymczasem AMD zaplanowało podobno na połowę sierpnia premierę dwurdzeniowych Opteronów, które korzystają z kontrolera pamięci DDR2 oraz technologii wirtualizacji.

IBM Opteron AMD serwer dwurdzeniowe