System dwa razy wydajniejszy od internetu

| Astronomia/fizyka
Square Kilometer Array

IBM zdobył właśnie kontrakt na budowę systemu komputerowego, który ma przetwarzać eksabajt danych na dobę. Dla porównania, we współczesnym internecie przetwarzanych jest około 499 petabajtów danych dziennie. Eksabajt to 1024 petabajty, zatem system IBM-a będzie musiał poradzić sobie z dwukrotnie większą ilością danych niż ogólnoświatowa sieć.

Tak potężny system będzie potrzebny, by przetworzyć dane pochodzące ze Square Kilometer Array (SKA). To projektowany największy na świecie system radioteleskopów, który będzie 50-krotnie bardziej czuły niż jakikolwiek współczesny radioteleskop. SKA będzie korzystał z niewielkich teleskopów rozrzuconych na przestrzeni ponad 3000 kilometrów, co pozwoli symulować jeden gigantyczny radioteleskop.

Budowa SKA rozpocznie się w 2016 roku, a 8 lat później teleskop ma pracować pełną parą.

IBM

IBM połączył siły z Holenderskim Instytutem Radioastronomii Astron i mają w ciągu najbliższych 5 lat w ramach projektu DOME opracować założenia systemu, który będzie w stanie poradzić sobie z olbrzymią ilością danych dostarczaną przez SKA. System ma nie tylko przyjąć eksabajt informacji dziennie, ale również będzie musiał je przetwarzać i przechowywać.

Specjaliści będą musieli opracować technologie, które jeszcze nie istnieją. Skupią się przede wszystkim na zaawansowanych akceleratorach i łączeniu układów scalonych w trójwymiarowe struktury. Będą prowadzili badania na polu optyki, nanofotoniki, pamięci zmiennofazowych, postarają się też znacznie unowocześnić napędy taśmowe do przechowywania danych. Szczególny nacisk będą musieli położyć też na energooszczędność.

IBM Square Kilometer Array system dane eksabajt