Dwie małe misje przy okazji większej. NASA oferuje „autostop” dla małych misji badawczych
Testy żagla słonecznego oraz badania zewnętrznych warstw atmosfery Ziemi będą dwiema misjami, które zostaną zabrane „autostopem” przy okazji misji IMAP (Interstellar Mapping and Acceleration Probe). Urządzenia typu SmallSat trafią w przestrzeń kosmiczną dzięki temu, że IMAP nie wykorzysta całych możliwości rakiety nośnej. Ich wybór to jednocześnie początek realizacji przez NASA „naukowego autostopu” o nazwie RideShare.
Wspomniane małe misje to GLIDE (Global Lyman-alpha Imagers of the Dynamic Exosphere), w ramach której badany będzie obszar, gdzie atmosfera styka się z przestrzenią kosmiczną, oraz Solar Cruiser, misja testowa żagla słonecznego.
Zostaną one wystrzelone wraz z IMAP w 2025 roku. Sonda IMAP zostanie umieszczona w punkcie libracyjnym L1 i stamtąd będzie badała przyspieszenie cząstek pochodzących z heliosfery oraz interakcję wiatru słonecznego z lokalnym medium. Dane będą przesyłane na Ziemię w czasie rzeczywistym i posłużą do prognozowania pogody kosmicznej.
W ramach projektu RideShare NASA ma zamiar wykorzystywać nadmiarową moc rakiet nośnych używanych przy dużych misjach do zabierania na ich pokład mniejszych urządzeń, na przykład typu SmallSat. To zwiększy możliwości badawcze i ułatwi organizowanie niewielkich misji naukowych.
GLIDE ma uzupełnić nasze luki w wiedzy na temat egzosfery. Dysponujemy co prawda wykonanymi w ultrafiolecie zdjęciami tego obszaru, ale wszystkie one zostały zrobione spoza egzosfery. GLIDE ma obserwować całą egzosferę, dostarczając globalnych i spójnych danych na jej temat. Badania, w jaki sposób Słońce wpływa na najbardziej zewnętrzne warstwy atmosfery, pozwolą na zrozumienie wpływu naszej gwiazdy na systemy telekomunikacyjne oraz opracowanie technik, pozwalających na uniknięcie zakłóceń ze strony Słońca. Główną badaczką misji jest Lara Waldrop z University of Illinois at Urbana-Champaign, a budżet GLIDE wynosi 75 milionów USD.
Z kolei Solar Cruiser to typowa misja testowa nowej technologii. W jej skład wchodzi żagiel słoneczny o powierzchni 1700 m2, a celem misji będzie wykazanie przydatności tego typu urządzeń do napędzania pojazdów z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. Odpowiedzialnym za ten projekt jest Les Johnson z Marshall Space Flight Center, a budżet misji to 65 milionów USD.
Komentarze (4)
radar, 10 grudnia 2020, 00:52
No masz, a z miesiąc temu o tym myślałem, że byłoby fajnie jakby tak robili, nawet z nanosat. Ciekawe czy tylko "amerykańce" będą mogły się załapać. Może ESA też podłapie ten pomysł...
Mariusz Błoński, 10 grudnia 2020, 11:43
Myślę, że będą to oferowali wszystkim swoim partnerom. W ramach standardowej współpracy. Wydaje mi się, że komercyjnych zleceń NASA nie przyjmuje. Może więc tutaj byłoby pole do zarobku dla ESA.
Ergo Sum, 10 grudnia 2020, 12:43
Ten żagiel jest kuszący - ale trudno mi sobie wyobrazić jak działa. Cząstki wiatru są tak szybkie że raczej będą przebijać żagiel. Im cieńszy żagiel tym mniejsza masa - więc tym większy wpływ. Ale im cieńszy tym większa przepuszczalność. Może rozwiązaniem byłyby jakieś ultralekkie aerożele ale generujące jakieś pole chwytające? Czy ktoś kto się lepiej zna może przybliżyć tę ideę?
cyjanobakteria, 10 grudnia 2020, 13:56
Właściwości lustra zależą od długości fali i rozmiaru "dziur" w reflektorze. Fale radiowe odbijają się od siatki z drutu, fale mikrofalowe od siateczki na drzwiach mikrofalówki, światło widzialne od praktycznie wszystkiego z czym mamy kontakt na co dzień, a promieniowanie gamma jest przenikliwe i przebija kilka metrów betonu.https://youtube.com/
JAXA wysłała już prototypowy pojazd (NASA i The Planetary Society z resztą też), który działa na tej zasadzie i udowodnił, że możemy wysłać satelitę do dowolnego miejsca w Układzie Słonecznym. Podróże to jedno, ale żagiel może też utrzymać satelitę bliżej Słońca z mniejszą prędkością orbitalną, na przykład pojazd na orbicie Wenus, ale zsynchronizowany z Ziemią.
Widzę, że zamotałem z linkiem do YT. Może jakiś życzliwy moderator poratuje i usunie pusty link do YT z poprzedniej wiadomości
Chciałem wrzucić to video, ale jest masa ciekawych filmów w internecie. Szukaj "light sail" albo "photon drive". Ten drugi nie działa w oparciu o żagiel, ale tez jest ciekawy.
Jest jeszcze ciekawy przegląd misji tego typu od Scotta. Wrzucam, bo może kogoś zainteresują szczegóły. Nie wiedziałem, że The Planetary Society przechodziło przez takie perypetie podczas szukania misji, z którą mogliby wystrzelić cubesata z żaglem na wystarczająco wysoką orbitę.