Uniwersalny test na inteligencję
W realność powstania sztucznej inteligencji niektórzy powątpiewają, inni są o jej powstaniu przekonani, spodziewając się nawet, że przewyższy ona poziom człowieka. Trudno jednak zweryfikować jej ewentualne powstanie, czy choćby ocenić, czy zbliżamy się do celu, skoro nie istnieją żadne testy potrafiące ocenić inteligencję maszyny, nie mówiąc już o porównaniu jej z inteligencją człowieka.
Istnieje oczywiście zaproponowany dawno temu „test Turinga", ale jest on mocno umowny, nie daje żadnej odpowiedzi na temat stopnia rozwoju, nie pozwala nawet ocenić, czy dzisiejsze programy są inteligentniejsze od wczorajszych. Testy IQ przeznaczone dla ludzi nadają się zaś tylko dla ludzi. Co w tej sytuacji zrobić?
Należy stworzyć lepsze, uniwersalne zestawy testów na inteligencję - orzekli hiszpańscy i australijscy naukowcy zrzeszeni w projekcie „Anytime Universal Intelligence" i tak też zrobili. Ich metoda badania ma odmienne założenia niż tradycyjny test psychometryczny, czy test na przekroczenie pewnego poziomu - jak test Turinga. Test, który opracowali José Hernández-Orallo z Polytechnic University of Valencia i David L. Dowe z Monash University w Clayton opiera się o koncepcje matematyczne i obliczeniowe. Korzysta on z interaktywnych zadań, których pozom trudności oceniany jest poprzez liczenie tzw. złożoności Kołmogorowa - czyli ilości zasobów obliczeniowych, koniecznych do pisania obiektu lub informacji.
Jak opisują wyjątkowe cechy swojego testu jego autorzy: nie wymaga on wyczerpania określonej serii zadań, lecz może być przerwany w dowolnym momencie - jednak im dłuższy czas wykonywania, tym większa jego dokładność. Druga zaleta jest taka, że można go zaaplikować każdemu: zarówno człowiekowi (czy to dorosłemu, czy nie), zwierzęciu, jak też bytowi niebiologicznemu: robotowi czy programowi, a w przyszłości nawet istotom pozaziemskim. No i oczywiście da się dzięki niemu uchwycić ten moment, kiedy ewentualnie inteligencja maszynowa prześcignie ludzką. Ale wtedy pewnie to ona będzie badać nas.
Komentarze (7)
Gość simian raticus, 28 stycznia 2011, 08:44
Inteligencja sztuczna w grach video, konsolowych, komputerowych czy jak to nazwiecie nie ma sensu! Tylko gra przez LAN na zawodach czy turniejach wszelakich! A ping zawsze, może zawodzić! Przykładem jest auto-block w serii Tekken na praktyce! Zablokuje wszystko czy skontruje każdy cios o iole programiści na to pozwolili czy też w zależności od części gry. Jednym słowem gra offline czy przez net nie ma sensu już. Nad jednym człowiekiem kontrolę przejmuje maszyna, a nad drugim alkohol zazwyczaj.
lucky_one, 28 stycznia 2011, 18:07
Mylisz tu pojęcie inteligencji z wpisanym na sztywno algorytmem Inteligencję należałoby określić jako zdolność tworzenia algorytmów i umiejętność dobierania ich współczynników zależnie od sytuacji.
O ile mi wiadomo współczesne maszyny jeszcze tego nie potrafią i raczej mocno będą musiały zmienić się koncepcje programistyczne aby osiągnąć u maszyn faktyczną inteligencję.
Poza tym, uważam że nie powinno się oddzielać zadań wzrokowych od stricte obliczeniowych, bo prowadzi to do zafałszowań. Komputer żeby posługiwać się liczbą potrzebuje znacznie mniej zasobów niż człowiek, który po pierwsze przywołuje sobie cały system liczenia, a po drugie często wizualizuje liczbę w głowie, tym samym wykorzystując nieporównywalnie więcej zasobów - w końcu grafika jest bardzo zasobożerna.
Kolejna rzecz - kwestia ustawienia pióra w odpowiedniej pozycji, pod odpowiednim naciskiem oraz wykonanie nim skoordynowanego ruchu tak aby odtworzyć zwizualizowany kształt też jest przejawem inteligencji. Zatem test powinien obejmować przekazanie maszynie doświadczeń związanych z pisaniem, a później wpuszczenie jej do pokoju gdzie będą przyrządy piśmiennicze inne niż te z którymi się spotkała, ale wykazujące cechy wspólne (podobieństwo) - maszyna na zasadzie analogii powinna spróbować zastosować te przyrządy do podania wyniku. Bo jeśli będzie umiała tylko mielić problemy obliczeniowe a nie będzie umiała rozwiązywać tak zdawało by się prostych problemów jak użycie sztyftu z węgla do pisania na betonowej ścianie zamiast flamastra do pisania na papierze, to jak możemy mówić o inteligencji?
dzid_, 30 stycznia 2011, 00:02
Można gdzieś zobaczyć ten test?
Gość simian raticus, 30 stycznia 2011, 12:08
Człowiek i maszyna zlewają się w jedną całość! Człowiek maszyną steruje, a maszyna człowiekiem! jakby naprawiał maszynę robot to już, można by powiedzieć o inteligencji sztucznej i maszynowej! Pijanym kierowcą złapanym przez policję i przywiązanym kajdankami to płotu oraz szamoczącego się teruje alkohol + maszyna + władza + plus on sam! To jest jego inteligencja jak i czyn - "sztucznie jechał na urwanym filmie" ale nie odebranie prawa jazdy, gdyż pojazdy były jego źródłem utrzymania jedynym jest inteligencją wymiaru sprawiedliwosci, mimo, że dalej będzie pił i jeździł najczęściej!
temp, 31 stycznia 2011, 12:22
Ten opisywaniy jeszcze nie jest dostepny. Sprawdzaj na http://users.dsic.upv.es/proy/anynt/
ender, 9 lutego 2011, 23:21
Można też tu: http://www.csse.monash.edu.au/~dld/Publications/HernandezOrallo+DoweArtificialIntelligenceJArticle.pdf
Felipe, 28 lutego 2011, 23:20
Inteligencja to nie tylko liczby, co z adaptacją do nowych warunków, ze zdolnością do rozwiązywania problemów, uczenia się? Jak tym testem zmierzyć zdolność do twórczego, a nie tylko mechanicznego przetwarzania informacji, czyli tworzenia zupełnie nowych pojęć?