Użytkownikom Windows 8 będzie łatwiej

| Technologia
LifeSupercharger (John Liu), CC

Microsoft w końcu postanowił ułatwić życie legalnym posiadaczom systemu Windows. Od wielu lat osoby, które np. nabyły komputer z preinstalowanym Windows, skarżyły się, że nie mogą dokonać reinstalacji systemu, gdyż nie posiadają nośnika. Teraz się to zmieniło, przynajmniej w przypadku użytkowników Windows 8 i Windows 8.1.

Z firmowej witryny Microsoftu można teraz pobrać obraz ISO płyty instalacyjnej systemu operacyjnego. Obraz można wypalić na płycie lub nagrać na nośniku USB i zainstalować go, korzystając z numeru seryjnego dostarczonego wraz z kupionym komputerem. Udostępniona wersja instalacyjna to Windows 8.1 Update 1. Do jej zainstalowania konieczny jest klucz licencyjny, może być to klucz dla Windows 8.0. Wcześniej Microsoft udostępniał podobne opcje, jednak wersja 8.1 nie akceptowała klucza dla wersji 8.0.

Niestety, dla użytkowników Windows 7 nic się nie zmieniło. Microsoft nie udostępnia do pobrania ISO tego systemu. Co prawda jest możliwe zainstalowanie Windows 7 z pożyczonego DVD lub z obrazu pobranego od firmy Digital River i aktywowanie systemu za pomocą klucza dostarczonego wraz z komputerem, jednak działanie takie narusza warunki licencji, gdyż prowadzi do zabronionego nią mieszania komponentów różnych kopii Windows.

ISO Windows 8 obraz instalacja