Kolejny dowód na pochodzenie Indian
Historyków i antropologów od dawna nurtuje pytanie, w jaki sposób doszło do zasiedlenia przez człowieka obu Ameryk. Wysuwano najróżniejsze teorie: od pojedynczej niewielkiej emigracji przez obecną Cieśninę Beringa, po wielokrotne przejścia tą drogą oraz ludzi przepływających łodziami z Polinezji.
Naukowcy z University of Michigan zdobyli kolejne dowody na to, że ludzie dostali się do Ameryki drogą lądową. Akademicy zbadali 678 kluczowych lokalizacji łańcucha DNA u 29 populacji Indian z obu Ameryk. Dane porównano z badaniami przeprowadzonymi na dwóch grupach mieszkańców Syberii.
Okazało się, że różnorodność genetyczna oraz genetyczne podobieństwo do mieszkańców Syberi zmniejsza się w miarę oddalania się od Cieśniny Beringa. Oznacza to, że ludzie przybyli do Ameryk z północnego wschodu. Ponadto u mieszkańców Nowego Świata znaleziono pewien unikatowy ślad genetyczny, co sugeruje, iż mieliśmy do czynienia albo z jedną dużą falą migracji, albo z kilkoma mniejszymi, ale pochodzącymi z jednego źródła.
Wiadomo więc, że Ameryk nie zasiedlali przybysze z innych części świata, gdyż wspomniany ślad genetyczny występuje tylko i wyłącznie we wschodniej Syberii. Naukowcy sądzą, że pojawił się on u mieszkańców Syberii albo na krótko przed migracją, albo krótko po niej.
Wśród innych, godnych uwagi odkryć, warto odnotować, że naukowcy zauważyli iż mieszkańcy Andów i Ameryki Środkowej są do siebie genetycznie podobni, populacje zamieszkujące zachodnią część Ameryki Południowej są bardziej genetycznie zróżnicowane niż mieszkańcy jej wschodniej części, a u populacji, u których można zauważyć największe podobieństwa genetyczne, występują też podobieństwa lingwistyczne.
Dzięki tym i opisywanym przez nas wcześniej badaniom z coraz większą pewnością możemy mówić o pochodzeniu mieszkańców Ameryk.
Komentarze (9)
lenrock, 28 listopada 2007, 14:28
może to mieszkańcy syberii pochodzą z Ameryki a nie na odwrót ?
zyghom, 28 listopada 2007, 14:46
no to by juz bylo "not politically correct" sir :-)
Maat, 1 grudnia 2007, 08:58
gdyby tak było inaczej rozłożyłoby się w populacji podobieństwo genetyczne ;P Z resztą udowodniono już, że kolebka ludzi jest w Afryce. Innej drogi pieszej do Ameryki nie było. Chyba że mi wmówisz, że ci ludzie budowali łodzie lepsze od Wikingów
sally, 15 grudnia 2007, 12:32
Ojoj, temat pochodzenia Indian jak widzę wciąż wzbudza kontrowersje
Z tego co wiem sprawa na dzień dzisiejszy wygląda tak: było kilka migracji. Ta najsłynniejsza (przez Beryngię 12 tys. lat temu) nie była ani pierwszą ani ostatnią. Badania genetyczne i lingwistyczne potwierdzają co najmniej 4 a prawdopodobnie 5 lub 6 fal migracji, najprawdopodobniej zaczynających się ok dwudziestukilku- trzydziestu tysięcy lat temu.
Jak chodzi o archeologię datowania są zbyt rozbieżne, żeby stwierdzić coś na pewno. Badania w jaskiniach takich jak Pedra Furada (Brazylia) czy stanowisko "Topper" (Południowa Karolina) zdają się wskazywać nawet na 50 tys lat. Najstarsze znane ślady stóp pochodzą ze stanowiska Cerro Toluquilla (ok. 40 tys. lat). Najstarsze szkielety, to ok. 13 tys. lat (ale podane przeze mnie datowania nie są powszechnie uznanymi).
Najsłynniejszym znanym i uznanym za najstarszy szkieletem jest słynna Lucia datowana na ok. 11 tys lat. To by się nawet zgadzało z najpoprawniejszą politycznie teorią berynigii, gdyby nie jeden szkopuł: Lucia ma więcej cech kapoidalnych niż mongoloidalnych! (czyt. bliżej jej do Aborygenów australijskich niż do azjatów!). Zresztą wspomniane przeze mnie badania genetyczne potwierdzają, że ludność o cechach kapoidalnych wcześniej zasiedliła Amerykę niż mongoloidalna. Wszystko wskazuje też na to, że Ci drudzy skutecznie wyparli (wybili?) tych pierwszych. Ostatnie grupki ludności o cechach "aborygeńskich" można dziś jeszcze spotkać na Ziemi Ognistej.
Za bardzo się rozpisałam :/ Przepraszam za przydługiego posta i gratuluje tym, którzy dobrnęli do tego miejsca
Pozdrawiam!
sally
Ps. Nie trzeba łodzi lepszych od Wikingów, żeby dopłynąć do Ameryki, Maat Odsyłam do teorii "Kelp Highway"- najbardziej prawdopodobnej drogi zasiedlenia Nowego Świata z obszarów Azji.
mikroos, 16 grudnia 2007, 17:35
Oj, nie przepraszaj Co prawda historia i archeologia to nie moja domena, ale każda wiedza jest cenna dzięki!
waldi888231200, 30 stycznia 2008, 05:04
a PM - nie?? ;D
mikroos, 30 stycznia 2008, 06:59
Nie. Za to używanie konkretów w dyskusji byłyby bardzo mile widziane.
Kuks, 30 stycznia 2008, 16:13
Owszem, pm jest bardzo cenne. Pokazuje, czy ktoś napisał posta przed południem, czy po południu.
waldi888231200, 30 stycznia 2008, 20:14
;D ;D ;D ;D ;D ....