Koniec wojny rolników ze słoniami?

| Nauki przyrodnicze
_Mrs_B (Donna Brown), CC

Przeprowadzony w Indiach eksperyment daje nadzieję, że skończy się walka na śmierć i życie pomiędzy słoniami a rolnikami. Nocą na pola rolników przybywają słonie, które zjadają plony i niszczą uprawy. Ludzie bronią się odpalając race, bijąc w bębny, używając płotów elektrycznych czy w końcu trując zwierzęta. Każdego roku w zmaganiach giną setki ludzi i setki słoni. Teraz znaleziono skuteczną broń, która może ochronić życie ludzi i zwierząt.

W zoo w Bangalore nagrano odgłosy tygrysa i pantery. Następnie na polach uprawnych w pobliżu wiosek graniczących z dwoma rezerwatami rozmieszczono głośniki i odtwarzano zbliżającym się słoniom dźwięki dzikich kotów.

Gdy słonie słyszały panterę, trąbiły i zwlekały z podejściem do upraw. W końcu jednak przychodziły się pożywić. Inaczej zachowywały się jednak na dźwięk ryku tygrysa. Kiedy słyszały to niebezpieczne zwierzę, znane z zabijania małych słoniątek, szybko i bezszelestnie się wycofywały.

O wynikach eksperymentu poinformowano na łamach Biology Letters. Teraz wystarczy wdrożyć nowy system ochrony pól i uratować dzięki niemu ludzi oraz zwierzęta.

Indie pola uprawne rolnik słoń tygrys