Intel zapowiada moduły z układami FPGA

| Technologia
Intel

Jeszcze w bieżącym kwartale na rynek trafią pierwsze produkty powstałe dzięki największej akwizycji w historii Intela. W połowie ubiegłego roku Intel poinformował, że kosztem 16,7 miliarda dolarów przejmuje Alterę, producenta układów FPGA (Field programmable gate arrays), czyli układów scalonych, które mogą być wielokrotnie przeprogramowywane pod kątem specyficznych zastosowań.

Wkrótce na rynek ma trafić pierwszy układ, który łączy technologie Intela i Altery. Dyrektor wykonawczy Intela, Brian Krzanich zapowiedział, że wybranym klientom posiadającym chmury komputerowe Intel będzie dostarczał układy serwerowe z FPGA Altery. Będą to moduły składające się z wielu kości, na których układy serwerowe Intela oraz kości Altery będą osobnymi fizycznymi jednostkami. W przyszłym roku rozpocznie się zaś masowa produkcja takich modułów.

Łączenie intelowskich kości z programowalnymi FPGA pozwoli Intelowi na łatwiejsze dostosowanie swojej oferty do potrzeb indywidualnych klientów. A to, jak ma nadzieję Krzanich, jeszcze bardziej wzmocni pozycję Intela a rynku serwerów. Szef koncernu dodał, że jego firma pracuje też nad zintegrowaniem technologii Altery w kościach Intela. Nie podał jednak daty premiery tego typu układów.

Intel Altera FPGA