Intel proponuje Dual OS

| Technologia

Intel ogłosił, że wyprodukuje procesory zoptymalizowane pod kątem jednoczesnej współpracy z Windows i Androidem. Dyrektor Intela, Brian Krzanich nazwał tę inicjatywę "Dual OS". Nie zdradził jednak jej szczegółów. Podczas wystąpienia w czasie CES 2014 Krzanich mówił, że czasami potrzebujemy Windows, czasami Androida. Chcemy mieć więcej wyboru - Windows do jednych zastosowań, Android do innych.

Niektórzy producenci OEM już pokazali na targach urządzenia pracujące pod kontrolą obu systemów. Jednym z nich jest Transformer Book Duet TD3000 Asusa. Ta hybryda tabletu i notebooka wykorzystuje procesor Core i7 oraz systemy Windows 8.1 i Android. Pomiędzy oboma OS-ami przełączymy się w ciągu kilku sekund naciskając przycisk na obudowie. Duet będzie sprzedawany od marca, a jego cenę ustalono na 599 dolarów. Także wielu małych chińskich producentów, którzy do tej pory korzystali jedynie z Androida, zapowiada urządzenia z dwoma systemami.

Specjaliści ostrożnie podchodzą do inicjatywy "Dual OS". Ich zdaniem trudno będzie przekonać konsumentów i biznes, że potrzebują dwóch systemów, a jeszcze trudniej będzie poradzić sobie z problemami z kompatybilnością. Wszystko będzie zależało od tego, w jaki sposób producent sprzętu zaimplementuje oba systemy. Obecnie wydaje się, że będzie istniało wiele możliwych rozwiązań problemu przełączania pomiędzy dwoma systemami. Jeśli nie zostanie to zrobione tak, że w Windows 8.1 po prostu dotkniesz kafelka i otworzy się pełnoekranowa aplikacja działająca pod Androidem, to konsumenci będą zdezorientowani. Będzie to działało świetnie lub tragicznie w zależności od tego, jak poradzą sobie twórcy sprzętu - mówi Patrick Moorhead z Moor Insights & Strategy.

Zdaniem analityków powodem, dla którego Intel wymyślił "Dual OS", są wymagania producentów OEM. Chcieliby oni instalować na swoich urządzeniach system Windows 8, problem jednak w tym, że wciąż istnieje nań znacznie mniej programów, niż na Androida czy iOS-a. "Dual OS" to sposób na ominięcie problemu i zwiększenie liczby programów, które można uruchomić pod kontrolą najnowszego systemu z Redmond.

Ani Google ani Microsoft nie skomentowały pomysłu Intela. Analityk Tim Bajarin z Creative Strategies uważa, że producent Windows powinien poprzeć działania Intela. Dzięki nim zyska bowiem szansę na pokonanie iOS-a na rynku urządzeń z wyświetlaczem dotykowym.

Intel Dual OS Windows Android