Efektywne chłodzenie olejem mineralnym

| Technologia
Green Revolution Cooling

Intel poinformowało o zakończonych sukcesem testach chłodzenia serwerów, podczas której maszyny są... zanurzone w oleju mineralnym. Prowadzone przez rok badania, w których brało udział siedem dwuprocesorowych serwerów z układami Xeon wykazały, że efektywność zużycia energii (PUE) przy tego typu chłodzeniu wynosi 1,02-1,03. To oznacza, że schłodzenie serwerów wymagało dodatkowych 2-3 watów energii. W typowym centrum bazodanowym PUE wynosi 1,60, czyli na zadanie niezwiązane z samą pracą serwerów - a więc np. na chłodzenie - trzeba zużyć dodatkowo 60 watów na serwer.

Jeśli chcesz znacząco powiększyć swoje centrum bazodanowe, maszyny będą gęsto upakowane i nie możesz zapewnić tam dobrego przepływu powietrza, warto, być pomyślał o tej technologii - wyjaśnia Mike Patterson z Intela, który nadzorował testy. Były one prowadzone przez firmę Green Revolution Cooling.

Chłodzenie poprzez zanurzanie w oleju mineralnym jest od wielu lat testowane przez Texas Advanced Computing Center. Patterson mówi, że ze względu na różnice technologiczne uzyskiwane są różne rezultaty.

Intel testował zanurzanie w dwufazowym płynie, który gotuje się i kondensuje oddając ciepło.

Sam koncern nie będzie korzystał z tej technologii, gdyż ma dużo miejsca w swoich centrach bazodanowych i może zapewnić dobry obieg powietrza. Firma ma jednak zamiar prowadzić badania nad opracowaniem gotowej platformy do chłodzenia serwerów olejem.

Intel Green Revolution Cooling serwer