Intel odchodzi od modelu tik-tak?

| Technologia
Intel

Jak dowiedział się serwis Guru 3D, Intel po raz kolejny odejdzie od swojego modelu tik-tak. Przypomnijmy, że od 2007 roku Intel pracuje w modelu, zgodnie z którym pierwszy krok (tik) to przejście na kolejny poziom procesu produkcyjnego już istniejącej architektury, a krok kolejny (tak) to premiera nowej architektury.

W ostatnim czasie firma odeszła od tego modelu. W roku 2014 zadebiutowały układy Broadwell, czyli wersja wcześniejszych układów Haswell wykonanych w technologii 14 nm, rok później miał miejsce debiut nowej mikroarchitektury Skylake dla 6. generacji procesorów Core. Zgodnie z dotychczasowym modelem Intel powinien przejść na kolejny poziom i wyprodukować układy Skylake w mniejszej skali. Tak się jednak nie stało. W bieżącym roku zadebiutuje 14-nanometrowa Kaby Lake z natywnym wsparciem USB 3.1, nową architekturą układu graficznego poprawiającego odtwarzanie obrazu 3D oraz 4K czy natywnym wsparciem dla HDCP 2.2. Kolejny "tik" nastąpi dopiero w przyszłym roku, gdy pojawi się wersja architektury SkyLake - o nazwie kodowej CannonLake - wyprodukowana w technologii 10 nm. Po niej zaś, w roku 2018, zadebiutuje 10-nanometrowa IceLake, a w 2019 roku również 10-nanometrowa Tigerlake. Na rok 2020 Intel przewidział rozpoczęcie produkcji w technologii 5 nanometrów.

Zmiana modelu produkcji jest prawdopodobnie związana z coraz większym stopniem skomplikowania prac nad coraz bardziej zminiaturyzowanymi układami scalonymi.

Intel tik-tak mikroarchitektura proces produkcyjny układ scalony