Zaobserwowano jedną z najpotężniejszych erupcji
Na Io, księżycu Jowisza, zauważono jedną z największych erupcji wulkanicznych w Układzie Słonecznym. Przed tygodniem teleskop Keck II zaobserwował olbrzymie ilości lawy wydobywającej się z Patery Raroga. Ashley Davies z Jet Propulsion Laboratory mówi, że erupcja ta należy do 10 najpotężniejszych tego typu wydarzeń odnotowanych przez człowieka.
Lawa wydobywała się z obszaru o powierzchni 31 kilometrów kwadratowych, a wysokość jej strumienia wynosiła setki metrów.
Io poddawany jest silnemu oddziaływaniu grawitacyjnemu Jowisza i innych księżyców, przez co jego wulkany niemal bez przerwy wypluwają lawę. Księżyc ma niewielką grawitację i praktycznie nie posiada atmosfery, dzięki czemu materiał podczas erupcji jest wyrzucany na znacznie większą wysokość niż na Ziemi. Zwykle też erupcje te mają znacznie większą energię. Podczas takiego pojedynczego wydarzenia wydobywa się nawet 5 terawatów energii.
Eksplozja nastąpiła w idealnym momencie. Wkrótce na oribitę okołoziemską trafi japońska sonda Sprint-A. Będzie ona mogła obserwować w dalekim ultrafiolecie pierścień naładowanych cząstek otaczających Jowisza, które pochodzą m.in. z gazów uciekających z Io. Pozwoli to na zbadanie, w jaki sposób to, co dzieje się na Io wpływa na olbrzymie zorze nad Jowiszem.
Komentarze (1)
tommy2804, 22 sierpnia 2013, 08:55
Nikt mi nie powie, że szczęśliwe zbiegi okoliczności nie mają znaczenia - szególnie w nauce Chociaż istnieje pewne niezerowe prawdopodobieństwo, że jednak z jakichś powodów nie dojdzie do wystrzelenia tej sondy lub co gorsze rakieta ulegnie awarii. Ale bądźmy dobrej myśli...